Kırım Temsilciliği: Kırım Tatar tutsaklar hakkında alınan karar savaş suçudur

Haberler
E. K.
03 Kasım 2020, 18:06
E. K.
03 Kasım 2020, 18:06

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilciliği, Rus mahkemesinin Kırım Tatar siyasi tutsaklar hakkında aldığı hapis cezalarını savaş suçu olarak nitelendirdi. Temsilcilik, bu fiilleri işleyen işgalci Rus yönetiminin her bir temsilcisinin cezalandırılacağını kaydetti.

Rus mahkemesi, 3 Kasım 2020’de yapılan duruşmada, Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan Rüstem Emirüseinov hakkında 17 yıl hapis cezası, Arsen Abhairov hakkında 13 yıl hapis cezası ve Eskender Abdulganiyev hakkında ise 12 yıl hapis cezası kararı aldı.

“İŞGALCİ YÖNETİM ER YA DA GEÇ CEZALANDIRILACAKTIR”

Kırım Temsilciliğinden bugün yapılan açıklamada, “Rusya yönetiminin vatandaşlarımızı kovuşturma eylemleri ve Rüstem Emirüseinov, Arsen Abhairov ve Eskender Abdulganiyev’in hapsedilmesi bir savaş suçudur ve Rus yönetimi ile işgal yönetiminin her temsilcisi er ya da geç bu suç için cezalandırılacaktır.” denildi.

Ukrayna’nın bu olayları kayıtlara geçirmek, kapsamlı bir şekilde belgelemek ve araştırmak için her türlü çabayı gösterdiği belirtilen açıklamada, “Bütün dünya, geçici işgal altındaki Kırım yarımadasının yerli Kırım Tatar halkının haklarının sistematik ve kitlesel şekilde ihlal edildiğini bilmeli. Ve biz özgürlük için savaşırken yüzlerce rehine Kremlin tarafından esir tutuluyor. Kendilerinin ve ailelerinin devletten sistemli hukuki, sosyal ve psikolojik destek alması için her şeyi yapmak bizim için çok önemli.” ifadelerine yer verildi.

3 KIRIM TATARINA 42 YIL ESARET

Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan Kurman Grubu’nun son duruşması bugün Rusya’nın Güney Askeri Bölge Mahkemesinde görüldü. Duruşma çerçevesinde 3 Kırım Tatarı hakkında alınan kararlar açıklandı.

Rus mahkemesi, Rüstem Emirüseinov hakkında 17 yıl hapis cezası, Arsen Abhairov hakkında 13 yıl hapis cezası ve Eskender Abdulganiyev hakkında ise 12 yıl hapis cezası kararı aldı.

KURMAN GRUBU DAVASI

14 Şubat 2019 tarihinde, işgalci güçler Kırım’ın Kurman (Kransogvardeyskoye) bölgesinde bulunan Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında yaşayan bir sıra Kırım Tatarının evine baskın düzenleyerek, arama yaptı. Arama sonucunda, Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov gözaltına alındı. Daha sonra üç Kırım Tatarı hakkında tutuklama kararı alındı.

İşgalciler üç Kırım Tatarını “Rusya’da yasaklı olan bir örgüte katılmakla” suçluyor.

Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi, 29 Ocak 2020 tarihinde Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un davalarını incelemeye başladı.

Üç Kırım Tatarı düzmece dava çerçevesinde bir buçuk yıldır alıkonulmaya devam ediyor.