"Kırım Tatarlarının tarihi" konulu yarışmanın sonuçları belli oldu

02 Aralık 2019, 15:51

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’deki (Kyiv) 165 numaralı okulda, çocuklar arasında Kırım ve Kırım Tatarlarının tarihi konulu yarışmanın sonuçları belli oldu.

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Kırım Ailesi Teşkilatı Başkanı Anife Kurtseitova, “İki yıldır Kırım ve Kırım Tatarlarının tarihi konulu olimpiyatı düzenliyoruz. Çalışmaların kontrolünden sonra çocukların çok iyi sonuçlar gösterdiği anlaşıldı. Birinciliği Emine Şukurciyeva, ikinciliği Halil Osmanov ve üçüncülüğe ise Sabri Ramazanov laik görüldü. Özel ödülü yarışmanın en genç katılımcısı Meryem Mambetova aldı” ifadeleri kullandı.

Ayrıca, “Benim Kahramanım” isimli çocuk deneme yarışmasının kazananları da açıklandı. Yarışma kapsamında çocuklar, yakınları ve Amet Han Sultan, Veciye Kaşka, Ayşe Seytmuratova, Sayde Arifova gibi meşhur Kırım Tatarlarının hayatlarını ele aldılar.

Olimpiyat katılımcıları, Kırım Hanları, Ukayna’da 16.-18. Yüzyıllarda gerçekleşen olaylar ve Kırım Tatar- Ukrayna askeri siyasi birlikleri ile ilgili sorulara cevap verdiler.

Bunlara da bakın: