Kırım Tatarlarının milli lideri Kırımoğlu'na TOBB ETÜ'de onursal doktora unvanı verildi

Güncel
Ömer Kaya
05 Temmuz 2022, 15:26
Ömer Kaya
05 Temmuz 2022, 15:26

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde (ETÜ) bugün, Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na Onursal Doktora Tevcih Töreni gerçekleşti. Üniversitenin Onursal Doktora Komisyonu tarafından uygun görülen Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler unvanı törenle Kırımoğlu’na verildi.

TOBB ETÜ’de Üniversite Senatosu kararıyla Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu‘na Onursal Doktora Tevcih Töreni düzenlendi. Geniş bir katılıma sahne olan tören, 5 Temmuz 2022’de üniversitenin konferans salonunda gerçekleşti. Onursal doktora törenine; Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, TOBB ETÜ Mütevelli Heyeti Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Sarınay, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf, Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı İlmi Umerov, Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, Kırım Vakfı Başkanı Tuncer Kalkay, Emel Kırım Vakfı Başkanı, KTMM Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay ve çok sayıda isim katılım gösterdi. Bunun yanı sıra Kırım Tatar diasporasından temsilciler, TOBB Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri törende yerini aldı.

Tören, QHA’nın Facebook hesabından canlı olarak yayımlandı. Yayını izlemek için tıklayınız…

https://www.facebook.com/qirimhaber/videos/379450274283758

KIRIMOĞLU BELGESELİ GÖSTERİLDİ

Kırım Tatarlarının milli lideri Kırımoğlu, salona TOBB ETÜ Mütevelli Heyet Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu ve TOBB Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Sarınay ile birlikte girdi. Törende ilk olarak yapımcılığını üstlenen Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay, yönetmenliğini Gazeteci Neşe Sarısoy Karatay’ın yaptığı etkinlikte, “Kırımoğlu: Bir Halkın Mücadelesi” belgeseli gösterildi.

Açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Yusuf Sarınay, Kırımoğlu’nun özgeçmişini okuyarak hayatından öne çıkan olayları aktardı. Prof. Dr. Sarınay, Kırımoğlu’na onursal doktora tevcihine dair üniversite senatosu kararını okudu. Prof. Dr. Sarınay, Ukrayna Parlamentosu Milletvekili, Kırım Tatar Türklerinin milli lideri Kırımoğlu’na, 28 Haziran 2022 tarihli Onursal Doktora Komisyonu tarafından “Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler” unvanı verildiğini açıkladı. Prof. Dr. Sarınay, “Ukrayna Parlamentosu Milletvekili ve Kırım Tatar Türklerinin milli lideri Sayın Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na Kırım Tatar Türklerinin sürgünden vatanlarına dönüşleri ve milli kimliklerini koruma konusunda yürüttüğü olağanüstü çabalar, insan hakları, demokratik değerlerin ve prensiplerin yaygınlaşması ve dünya barışının sağlanmasındaki üstün çabaları, Kırım Türkleri ile Türkiye arasındaki derin tarihi ilişkileri daha ileri götürme konusundaki büyük gayretleri, Ukrayna devleti ile Türkiye arasındaki dostane ilişkiye sağladığı önemli katkılar nedeniyle üniversitemiz tarafından Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında onursal doktora unvanı tevcih edilmesi oy birliği ile kabul edilmiştir.” açıklamasını yaptı.

“KIRIMOĞLU GERÇEK BİR MÜCADELE İNSANIDIR”

TOBB ETÜ Mütevelli Heyeti Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Kırımoğlu’na onursal doktora verilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, Kırımoğlu’na katılımlarından dolayı teşekkürlerini bildirdi. Başkan Hisarcıklıoğlu, “Kırım ve Anadolu, tarihteki kaderi de sevinci de hep beraber yaşamıştır. Son dönemde yasa dışı ilhakla birlikte kötü günler yaşayan Kırım’ın yeniden müreffeh olacağına inancım tamdır. Kırımoğlu, haklı olduğu davada en büyük işkencelere maruz kaldığında bile barıştan başka bir dille savunmamıştır. Kırımoğlu gerçek bir mücadele insanıdır.” ifadelerini kullandı. Öte yandan, Hisarcıklıoğlu, Kırımoğlu’nun “bir mücadele masum bir çocuğun kanını döküyorsa haklı değildir” mesajını yineledi.

Rifat Hisarcıklıoğlu, tören kapsamında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Kırım ve Anadolu tarihteki kaderi de sevinci de hep birlikte yaşamıştır. Son dönemde yasa dışı ilhakla birlikte zor günler geçirse de Kırım’ı daha güçlü ve müreffeh bir geleceğin beklediğine de inancımız tamdır. Bizde Kırımlı kardeşlerimize hep destek olacağız, yanlarında duracağız. Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, tam anlamıyla vatan sevgisinin ve millet aşkının tarifidir. Benim için dik duruşun bir simgesidir. Haklı olduğu davada her türlü çileyi katlanıp tek bir adım dahi geri adım atmamıştır. En haklı olduğu davada, en büyük işkencelere maruz kaldığında bile barışın dilinden başka bir dille konuşmamıştır. Hakkını şiddetle değil, fikirle savunmuştur.

Kırım halkı adına bütün mevzileri, şiddetle değil yaslandığı gerçeklerle kazanmış gerçek bir mücadele insanıdır. Ne diyor kendisi biraz önce filmimde de izledik bunu “ Eğer bir mücadele de masum bir çocuğun kanı dökülürse bu başarı değildir. Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun mücadelesinden herkesin adına alacak çok ders var. Bu nedenle bugün kendisine TOBB ETÜ olarak fahri doktora unvanı vermekten büyük mutluluk duyuyoruz ve onur duyuyoruz. Üniversite olarak, Kırımoğlu gibi barış ve haktan yana vicdanlı ve dürüst gençler yetiştirmeyi de hedefliyoruz. TOBB ETÜ Türk iş dünyasının özgür düşünen, bilgiyi takip eden, hızlı öğrenen, teknoloji üreten, icat çıkaran yeni nesli ülkemize kazandırma projesidir. Karşılıklı sevgi saygı ve güven içinde, iki kardeş millet her zaman birlikte olmuştur. Bundan böyle dayanışma içinde de olacağız.”

KIRIMOĞLU: BU DİPLOMAYI, KAHRAMAN KIRIM TATAR HALKI ADINA KABUL EDİYORUM

Kırımoğlu, burada yaptığı konuşmada, Kırım Tatar halkının geçmişten bugüne ortaya koyduğu mücadeleleri aktardı ve kendisine takdim edilen bu doktora unvanını, Kırım Tatar halkı adına kabul ettiğini kaydetti. Kırımoğlu, “Ödül aldığım zaman pek çok soydaşım mesajlar atıyor, aramalar yapıyor, takdir ediyorlar. Bu yüzden soydaşlarımız adına teşekkürlerimi bildirmek isterim. Bu diplomayı da kahraman, hiçbir zaman yılmayan, özgürlük ve vatanı için daima mücadele eden halkımız adına kabul ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu, Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya yönelik işgal girişimi ve saldırılarına ilişkin de, “Ben yüzde yüz eminim mutlaka bu işgalcileri Ukrayna’dan kovacağız. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü Kırım dahil yeniden sağlayacağız“ açıklamasını yaptı.

Haberin devamı için tıklayınız: Kırımoğlu: Bu diplomayı, özgürlük ve vatanı için daima mücadele eden kahraman halkımız adına kabul ediyorum

KIRIMOĞLU’NA ONURSAL DOKTORA UNVANI TAKDİM EDİLDİ VE CÜPPE GİYDİ

Konuşmaların ardından TOBB Üniversitesinin kurucu rektörü Prof. Dr. Tahsin Kesici, TOBB ETÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Rektör Prof. Dr. Yusuf Sarınay, Kırımoğlu’na onursal doktora belgesini takdim etti ve Kırımoğlu’na törenle cübbe giydirildi. Ayrıca, Kırımoğlu’na işlemeli bir baston hediye edildi.

KIRIMOĞLU, TOBB ETÜ ANI DEFTERİNİ İMZALADI

Tören programının ardından Kırımoğlu, TOBB ETÜ anı defterine imza attı.

Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi tarafından verilen “Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Onursal Doktora” tevcih töreninden kareler: