Kırım Tatarlarını destekleyen Rus aktiviste baskı

Güncel
Anife Bilal
21 Ekim 2021, 12:38
Anife Bilal
21 Ekim 2021, 12:38

Rusya’nın St.Petersburg kentinde her ayın 18’inde Kırım Tatarlarına destek eylemleri düzenleyen “Strateji 18” girişimi aktivisti Olga Smirnova’nın evinde arama yapıldı. Aramanın, aktivistlerin 18 Ağustos 2021 tarihinde düzenlediği Kırım Tatarlarına destek eylemi ile ilgili başlatılan soruşturma çerçevesinde yapıldığı belirtildi.

Rusya’nın St.Petersburg kentinde, kolluk kuvvetleri dün aktivist Olga Smirnova’nın evine baskın düzenledi. Kırım Tatarlarına destek eylemine katıldığı için Smirnova hakkında “terörizmi meşrulaştırma” (Rusya Ceza Kanununun 205.2 maddesi) suçlaması çerçevesinde yargı süreci başlatıldı.

OVD-info’nun bildirdiğine göre, OMON (özel polis timi) görevlileri kapıyı kırarak Smirnova’nın evine girdi. Evde arama yapıldıktan sonra aktivist alıkonuldu. Rus güvenlik güçleri tarafından ifadesi alınan Smirnova, gece geç saatlerde serbest bırakıldı.

KIRIM TATARLARINA DESTEK EYLEMİNE KATILDIĞI İÇİN…

Strateji-18 aktivistlerinin, Kırım’da işgalci yönetim tarafından sözde terörizmle suçlanan Kırım Tatarlarına destek vermek için düzenlediği eylemleri yüzünden Smirnova hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma başlatma kararında, Olga Smirnova’nın 18 Ağustos 2021 tarihinde katıldığı eyleme işaret ediliyor. St. Petersburg’ta 18 Ağustos’ta eylem düzenleyen bir dizi aktivist “izinsiz eylem düzenleme” suçlamasıyla alıkonulmuştu ancak daha sonra mahkeme söz konusu davayı düşürmüştü.

HER AYIN 18’İNDE EYLEM DÜZENLİYORLAR

Rusya’da “Strateji-18” inisiyatif grubu aktivistleri, her ayın 18’inde “Siyasi Mahkum Günü”düzenliyorlar. Kampanya çerçevesinde aktivistler, tüm siyasi tutsakların serbest bırakılması, Ukrayna’ya yönelik Rus saldırganlığına son verilmesi ve Kırım’ın işgaline son verilmesi gibi taleplerde bulundukları eylemler gerçekleştiriyorlar.