Kırım Tatarlarını destekleyen aktivist baskı ve tehditlere dayanamadı

07 Kasım 2019, 17:57

Kırım’ın işgaline karşı çıkan ve Kırım Tatarlarını destekleyen aktivist Damir Muhammadayev, tehdit edilip darp edilmesinin ardından Rusya Federasyonu’nu terk ettiğini duyurdu.

“Sever. Realii” haber ajansının aktardığına göre, Muhammadayev, ailesini tehlikeye atmamak için Rusya’yı terk etmek zorunda kaldığını açıkladı.

AKTİVİST, HAYATINDAN ENDİŞE ETTİĞİ İÇİN BULUNDUĞU YERİ AÇIKLAMADI

Ayrıca, şimdilik, bulunduğu yeri açıklamayan aktivist, “Bir planımız yoktu. İlk zamanlar, SSCB’nin eski cumhuriyetlerinden birinde saklandık. Kısa zaman sonra orasının da güvenli olmadığını anladım. Batı’ya gittik. Şimdilik, güvenlik nedenlerinden dolayı tam olarak konumumu söyleyemiyorum.” ifadelerini kullandı.

Muhammadayev, 2014 yılından itibaren, Kırım’ın işgali ve Kırım Tatarlarına uygulanan baskılara karşı eylemlere katılıyordu. 2016 yılında kimliği belirsiz şahıslar tarafından ciddi bir şekilde darp edildi. Aktivist, 18 mayıs 2019 tarihinde, 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımının kurbanlarını anmak için; Rusya’nın Kaliningrad şehri merkezinde tek kişilik protesto gösterisi düzenlemişti.

 

Damir Muhammadayev
İşgal Altındaki Kırım
Rus baskısı
Rusya Federasyonu
Bunlara da bakın: