Kırım Tatarlarını desteklemişti: İnsan hakları savunucusu Bukovskiy hayatını kaybetti

28 Ekim 2019, 13:05

Sovyet Sosyalist rejimi muhalifi (dissident) ve yazar Vladimir Konstantinoviç Bukovskiy, 27 Ekim 2019 tarihinde İngiltere’de hayatını kaybetti.

Bukovskiy’in resmi internet sitesinde yayımlanan mesajda, “Vladimir Konstantinoviç Bukovskiy, Cambridge’in Addenbruks hastanesinde 27 Ekim 2019 tarihinde Grinviç saati ile 21.30’da kalbinin durması sonucu hayatını kaybetti. O 76 yaşındaydı. Son yıllarda sağlığı çok zayıftı…” ifadeleri kullanıldı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı, yapımcı ve yönetmen Zafer Karatay, Bukovskiy’in vefatıyla ilgili şunları söyledi:

“Ünlü Sovyet insan hakları savunucusu V. Bukovskiy(76) İngiltere’de vefat etti. Kırım Tatarlarına da büyük destek veren Bukovskiy ile 2012 yılında Kırımoğlu’nun davetiyle geldiği Kırım’da, Kırımoğlu belgeseli için röportaj yapmıştım. Bukovskiy, Yeltsin ile birlikte çalıştığı dönemde yüzlerce KGB belgesini, özellikle de Sovyet İnsan hakları savunucuları hakkındaki belgelerin kopyasını Batı’ya taşımıştı. ’18 Mayıs 1944 sürgünü ile ilgili fotoğraf gördünüz mü?’ diye sormuştum. ‘Hayır sanırım onlar KGB’nin en gizli arşivindedir’ demişti. Desteğini unutmayacağız.”

BUKOVSKİY, SOVYETLER BİRLİĞİ’NDE MUHALEFET HAREKETİNİ KURANLARDANDI

Moskova Devlet Üniversitesi’nde 1960 yılında öğrencilik yapan Bukovskiy, Moskova’nın merkezindeki Mayakovskiy heykelinin önünde düzenlenen özgür düşünenlerin şiir akşamlarına katılmaya başladı. Bu etkinliği düzenleyen birkaç aktivist gözaltına alındı. Bukovskiy ise ilk defa 1963 yılında SSCB’de yasaklı olan bir kitabın fotokopisini çektiği için gözaltına alındı. 1965’te serbest bırakılan Bukovskiy, yazar ve muhalif Andrey Sinyavskiy ve Yuliya Daniel’i desteklemek için düzenlenen bir miting organizasyonunda aktif rol aldığı için tekrar tutuklandı ve zorunlu psikiyatri muayenesine gönderildi. Bukovskiy, Ağustos 1966’da Batı’da düzenlenen büyük destek kampanyası sonucunda serbest bırakıldı.

12 YIL HAPİS VE ZORUNLU PSİKİYATRİ TEDAVİSİ

Bukovskiy daha sonralarda organize ettiği protesto ve “anti Sovyet faaliyetleri” sebebiyle birçok defa tutuklandı. Bukovskiy 12 yıl hapiste ve zorunlu psikiyatri muayenesinde tutuldu. Batı’ya 1971 yılında siyasal amaçlar için Sovyet psikiyatrisinin baskıcı yöntemlerini açıklayan 150 sayfalık bir belge gönderdi. 1972’de Bukovskiy “anti Sovyet ajitasyonu” için 2 yıl hapis cezasına ve 5 yıl sürgüne çarpıtıldı.

CORVALAN’A KARŞI BUKOVSKİY

1978 yılında cezaevinde bulunan Bukovskiy, darbeci yönetim tarafından tutuklanan Şili Kominist Parti Lideri Luise Corvalan’a karşılık Zürih’te yapılan görüşmeler sonrası serbest bırakılır. Bukovskiy, İngiltere’ye yerleşip Cambrige Üniversitesi’ni bitirir ve siyasi faaliyetlerine burada devam eder. Bukovskiy, 1991 yılında Rusya’nın eski Devlet Başkanı Boris Yeltsın’in daveti üzerine sürgünden sonra ilk defa Moskova’yı ziyaret etti.

DEVLET BAŞKANLIĞI ADAYLIĞI REDDEDİLDİ

Demokratik Muhalifler tarafından 2008 yılında düzenlenecek olan Rusya Devlet Başkanlığı seçimlerine aday gösterildi. Ancak adaylığı Rusya Seçim Komisyonu tarafından reddedildi. Bukovskiy, 2015 yılının Mart ayında, Almanya’da özel bir hastanede ağır bir kalp ameliyatı geçirdi.

Bunlara da bakın: