Kırım Tatarlarından Ukrayna halkına matem etkinliklerine katılma çağrısı

Haberler
Anife Bilal
16 Mayıs 2019, 19:01
Anife Bilal
16 Mayıs 2019, 19:01

Ukrayna Enformasyon Politika Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Ukrayna vatandaşlarını 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Soykırımı Anma Günü dolayısıyla Ukrayna’da düzenlenecek anma etkinliklerine katılmaya davet etti.

Kıyiv’de (Kiev) 16 Mayıs 2019 tarihinde düzenlenen basın konferansında konuşan Ceppar, “Bağımsızlık Meydanındaki ve diğer etkinlikleri ziyaret etmek neden önemli? Dayanışma sergilemek dışında, biz işgal edilen Kırım’da yaşayanlara işgale ve diğer meydan okumalara rağmen bizim gerçekten birleşik, tek bir siyasi ulus olduğumuzu göstermeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Bunun dışında Ceppar, matem etkinliklere katılarak Ukraynalıların Rus propagandasının güya Ukrayna’nın Kırım Tatarları için birşey yapmadığı hakkındaki mitlerini de yıkabileceğini belirtti.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı, Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov da, Kıyiv’in Bağımsızlık Meydanı’nda 18 Mayıs 2019’da saat 18.00’de matem mitingin düzenleneceğini hatırlatarak, “Umuyoruz ki Kıyiv sakinleri, siyasetçiler, milletvekilleri ve diplomatlar da Kırım Tatarlarıyla birlikte omuz omuza etkinliğe katılır. Ukrayna egemenliği altına dönmek isteyen ve işgal edilen Kırım’da yaşayan insanların bizim desteğimizi hissetmeleri çok önemli.” dedi.