Kırım Tatarlarına karşı nefreti kışkırtan işbirlikçiye "Gaspıralı Nişanı" verildi!

30 Ocak 2020, 01:47

Kırım Tatarlarını “İkinci Dünya Savaşı’nda Alman işgalcilerin tarafında olan işbirlikçiler” olarak nitelendiren ve Kırım Tatar halkına yönelik nefreti kışkırtan ifadelerin yer aldığı işgal altındaki Kırım’da hazırlanan 10. sınıf tarih dersi kitabını hazırlayanlardan biri olan sözde Kırım Parlamentosunun Başkan Yardımcısı Andrey Formançuk’a, Kırım Tatar halkının büyük fikir adamı İsmail Bey Gaspıralı’nın adını taşıyan “nişan” verildi.

Bu ödülü 2017 yılından beri veren Kırım’daki işgalci yönetim, güya bu nişanı, “Kırım halklarının kültür ve manevi refahına, Cumhuriyetin menfaati uğruna katkı sağlayan ve Kırım’daki milletlerarası ve dinler arası barış adına çaba gösteren” şahıslara veriyor.

İŞGALCİ YÖNETİMDEN KIRIM TATARLARINA HAKARET NİTELİĞİNDEKİ UYGULAMA!

İlgili ödülün skandal ders kitabının hazırlayan insanlardan birine verilmesini değerlendiren Avdet Gazetesinin muhabiri Osman Veli, “Bir insan gerçekten bu tür hizmetlerde bulunduysa İsmail Gaspıralı adını taşıyan ödülü hak ediyor. Ancak, ödülün kime verildiğine bakılırsa bu daha çok Kırım Tatarlarıyla dalga geçmeye benziyor. Bu ödülün verildiği Formançuk’un, son zamanlarda en göze çarpan ‘hizmetlerinden birisi’ skandal niteliğindeki 10. sınıf ‘Kırım Tarihi’ ders kitabının hazırlamasına katkı sağlamaktı” ifadelerini kullandı.

AVDET GAZETESİ MUHABİRİ OSMAN VELİ: BU AŞAĞILAYICI BİR DURUM!

Gazeteci Osman Veli, Kırım’ın sözde Eğitim Bakanlığının bile kitapta yazılanları “itiraf” olarak kabul ettiğini ancak Formançuk’un kitapta yazılanların hepsinin “tarihi bir gerçek” olduğunu iddia ederek hiç kimseden özür dilemeyeceğini dile getirdiğini hatırlattı. Veli, “Bu gerçekleri göz önünde bulundurursak ona bu ödülün verilmesi sadece mantık dışı değil aşağılayıcı bir durum. Görünüşe bakılırsa ünlü Kırım Tatar fikir ve ilim adamının ismini taşıyan bu ödül, kendi halkına karşı kullanılıyor ve Kırım Tatarlarına yönelik yapılan saldırıları teşvik ediyor” ifadeleri kullandı.


Andrey Formançuk
Kırım Tatarları
Kırım'ın işgali
Bunlara da bakın: