“Kırım Tatarlarına karşı çok daha şiddetli baskı ve zulüm dalgası başladı”

Haberler
E. K.
27 Mart 2019, 12:20
E. K.
27 Mart 2019, 12:20

Kırım Tatar Milli Meclisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, Rus işgali altında bulunan Kırım’da bugün işgalci güçler tarafından en az 25 Kırım Tatarının evine düzenlenen baskınları, Rus işgalcilerin bir günde yaptığı en büyük insan hakları ihlali eylemi olarak nitelendirdi.

Bugün Kırım’da “Hizb-ut Tahrir” davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından Kırım Tatarlarının evlerine düzenlenen baskınları yorumlayan Çubarov, Kırım’da Kırım Tatarlarının işgalcilere itaat etmesini sağlamak amacıyla Kırım Tatarlarına karşı yeni ve çok daha şiddetli baskı ve zulüm dalgasının başladığını ifade etti.

Refat Çubarov, işgalci güçlerin yaptıkları aramalar sırasında Kırım Tatarlarının evlerine gizlice yasak kitap ve eşyaları koyduğunu kaydetti.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 3 bölgede işgalci güçlerin en az 25 Kırım Tatarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti.

Baskınlar sırasında avukatların olay yerinde bulunmasına izin verilmezken, evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarını desteklemek için gelen birkaç kişinin de işgalcilerce gözaltına alındığı öğrenildi.

ARAMALAR SONUCU EN AZ 10 KIRIM TATARI ALIKONULDU

Aramalardan sonra en az 10 Kırım Tatarının alıkonulduğu biliniyor.

Toplu baskının Rusya Federal Güvenlik Servisi tarafından işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde Hizb-ut Tahrir Davası çerçevesinde yapıldığı öğrenildi.