"Kırım Tatarlarına karşı bu adaletsiz durum devam ederse, bedeli Avrupa değerlerinin ve Avrupa’nın çürümesi olacak"

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
09 Kasım 2019, 17:18
Mehmet Berk Yaltırık
09 Kasım 2019, 17:18

Kyiv’de (Kyiv) düzenlenen Özgürlük Zirvesi’nde konuşma yapan Ukrayna Milletvekili Vladimir Aryev, “Günümüzde dünyanın gündeminde Kırım ve Kırım Tatarlarının meselesine çok dikkat ediliyor. Ukrayna, yarımadanın işgali ile ilgili hikayenin çok ama çok uzun sürmesine hazır olmalı” dedi.

Ukrayna Milletvekili konuya ilişkin, “Kırım’ın geri alınması için nasıl bir temel olabilir? Kırım Tatar halkı. Ukrayna için onları desteklemek ve mümkün olduğu kadar ulusal özerklik vermek kritik derecede önemlidir. Kendi kendilerini kimliklendirmeleri (self identification) için de önemlidir. Kendi topraklarının sahipleri olabilmeleri için önemlidir” açıklamasında bulundu.

ARYEV: “İKİNCİ DÜNYA SAVAŞINDAN ÖNCEKİ DURUM DA BUNA BENZİYORDU”

Aryev mevcut durumun zor olduğunu, meselenin ise “son derece hassas” olduğunun altını çizdi. Ukrayna Milletvekili şu anda Rusya Federasyonu’nun Kırım’da istediği her şeyi yaptığını söyleyerek, “Avrupa toplumunun Rusya’nın cinayetlerine karşı hissettiği hoşgörü (Avrupa’yı) içeriden yok ediyor. Eğer Kırım ve Kırım Tatarlarına karşı bu adaletsiz durum devam ederse, bunun bedeli Avrupa değerlerinin ve Avrupa’nın çürümesi olacak. İkinci Dünya Savaşından önceki durum da buna benziyordu. Bizler o savaşın tekrarlanmamasını sağlamalıyız” ifadelerini kullandı.

Bilindiği gibi Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de 7-10 Kasım 2019 tarihler arasında gerçekleştirilen Özgürlük Zirvesi çerçevesinde düzenlenen yemekte, 8 Kasım 2019’da Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na, Avrupa muhafazakarları ve reformistleri partisinin Özgürlük Ödülü (ECR Party Liberty Prize) takdim edildi.