Kırım Tatarlarına destek verdiği için hapis cezası alan Rus aktivist tahliye oldu

Haberler
E. K.
17 Aralık 2020, 14:58
E. K.
17 Aralık 2020, 14:58

Kırım Tatar ve Ukrain siyasi tutsakları desteklemek için tek kişilik protestolar düzenleyen ve “miting kurallarını birçok kez ihlal etme” suçlamasıyla 1,5 yıl hapse mahkum edilen Rus aktivist Konstantin Kotov tahliye oldu. Kotov, ilk açıklamasında, protesto eylemlerine katılmaya devam edeceğini kaydetti.

Kırım Tatar ve Ukrain siyasi tutsakları desteklemek ve Kırım’ın Rusya tarafından işgalini protesto etmek için Moskova’da tek kişilik protestolar düzenlediği için Rusya’nın hapis cezası verdiği aktivist Konstantin Kotov tahliye edildi.

Rısya’nın Vladimir ili Pokrov şehrindeki 2 No’lu cezaevinde tutulan Kotov, bir buçuk yıllık ceza süresini doldurarak 16 Aralık 2020 tarihinde serbest kaldı. Kotov, biraz kendine geldikten ve ülkede olup bitenleri öğrendikten sonra protesto eylemlerine katılmaya devam edeceğini kaydetti.

KIRIM TATARLARINA DESTEK VEREN AKTİVİST KONSTANTİN KOTOV

Kırım Tatarlarına destek vermek için Moskova’da tek kişilik protestolar düzenleyen Rus aktivist Konstantin Kotov, 10 Ağustos 2019’da Moskova’da düzenlenen mitingte gözaltına alınmış ve “miting organize etmek veya düzenleme kurallarını birçok kez ihlal etmekle” suçlanmıştı. Moskova’nın Presnenskiy Bölge Mahkemesi aktivist hakkında 2 ay tutukluluk kararını almıştı. Daha sonra Moskova’nın Tver Mahkemesi, aktivist Konstantin Kotov’u “miting kurallarını birçok kez ihlal etmekten” suçlu bularak 4 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Ocak 2020’de Rusya Anayasa Mahkemesi, Kotov’un davasının ve onun hakkında alınan cezanın yeniden incelenmesini talep etti. Yüksek Mahkeme daha önce “Dadin davası” çerçevesinde açıkladığı “sadece vatandaşların sağlığı, mülkü veya kamu güvenliği için tehdit oluşturan ve birçok kez tekrarlanan miting ihlalleri cezai sorumluluğa tabidir” tutumunu hatırlattı. Anayasa Mahkemesinin kararında, Tver Mahkemesinin söz konusu tehdidi kanıtlayamadığı belirtilmişti.

Kotov’un davasını tekrar inceleyen Moskova Şehir Mahkemesi, nisan ayında aldığı kararla aktivisti “miting kurallarını birçok kez ihlal etmekten” suçlu buldu. Ancak Kotov hakkında alınan hapis cezasını 4 yıldan 1,5 yıla indirdi.