Kırım Tatarlarına baskılar dinmiyor: İşgalciler, bir Kırım Tatarına daha "uyarı kağıdı" gönderdi

Güncel
Elvina Khalilova
21 Nisan 2020, 23:21
Elvina Khalilova
21 Nisan 2020, 23:21

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalci güçlerin, Kırım Tatarlarına yönelik baskıları çeşitli kollardan devam ediyor. İşgalcilerin, son olarak, Kırım Tatarı Elmaz Akimova’ya “uyarı kağıdı” gönderdiği öğrenildi.

Kırım Dayanışmasına konuşan aktivist, “Osman Taciyev adında bir polis geldi. Ailemle ilgili sorular sordu. ‘Uyarı kağıdını’ getirmesinin sebeplerinden birinin, 3 Mayıs’ta Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından planlanan (salgın nedeniyle iptal edildi) “Onur Yürüyüşü” olduğunu kaydetti. Listede ayrıca 18 Mayıs’ta planlanan eylemler de vardı. Bu uyarıları bir baskı aracı olarak görüyorum.” diye belirtti. 

Edinilen bilgilere göre, Akimova’ya gönderilen uyarı kağıdında, eylemler ile ilgili yasaların ihlalinin, Rusya’da ve işgal altındaki Kırım’da yasaklanan sembollerin propagandasının ve halka açık teşhirinin, halka sözde aşırılık yanlısı faaliyetlere çağrıda bulunma konularının idari ve cezai sorumluluk taşıdığı belirtiliyor.

ELMAZ AKİMOVA

Elmaz Akimova, 2018 yılında Bahçesaray’da Hansaray’ın restore edilmesine karşı tek kişilik protesto düzenlemişti. 

Ayrıca daha önce, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalci güçler, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev’e, “izinsiz eylemlere katılmanın kabul edilemez olması hakkında” başlıklı uyarı kağıdı verdiği bildirilmişti.