Kırım Tatarları Rus cezaevlerinde sürekli hücre cezasında!

29 Mart 2020, 20:49

İşgalci devlet Rusya, baskı amacıyla Kırım Tatar siyasi tutsaklar sürekli hücre cezasında tutuyor.

Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan “Hizb-ut Tahrir Davası” kapsamında yargılanarak mahkum edilen ve Rusya’ya bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti’nin Salavat şehrindeki cezaevlerinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklar Ayder Saledinov, Teymur Abdullayev ve Emil Cemadenov’un hücre cezasına gönderildiği bildirildi. 

UYDURMA GEREKÇELER HÜCRE CEZASINA YETİYOR

Avukat Edem Semedlyayev’e atıfta bulunan Kırım Dayanışması’nın konuyla ilgili açıklamasında, “Salavat’ta bulunan meslektaşımızdan, ön bilgilere göre oradaki cezaevlerinde tutulan Kırımlı siyasi mahkumları ziyaret etmesini istedik. O, Ayder Saledinov ve Teymur Abdullayev’in alıkonulduğu cezaevini ziyaret etti. Ayder cezaevine konulduktan hemen sonra sözde yatağını düzgün bir şekilde düzeltmediği için 10 günlük hücre cezası almış. Teymur Abdullayev, ilk günlerden cezaevi yönetimine göre “kuralları bozmuş”. Cezaevinde ikinci gününden itibaren farklı uydurma nedenlerle hücre cezasında.” ifadeleri yer aldı.

Teymur’e göre böylece cezaevi yönetimi ona baskı uygularken, onlarla iş birliği yapmaya zorluyor.

Ayrıca Semedlyayev meslektaşının Emil Cevadenov ve Üzeir Abdullayev’i ziyaret ettiğini de bildirerek,  “Emil cezaevinde düştüğü günden, yani 15 Şubat’tan beri hücre cezasında. Onun da ceza nedenleri uydurma. Egzersize çıkmadı, gündüz dinlenme saatlerinde uyumadı diye bahane arıyorlar. Üzeir’in kronik hale gelen ve cezaevinde tedavi edilemeyen sürekli burun akıntısı ile ilgili problemleri var.” dedi.

Ayrıca, avukata göre, Rüstem İsmailov’un bulunduğu yer belli olmadığı için, meslektaşı tutsağı bulamadı. Rus yetkilileri tarafından da bununla ilgili hiçbir açıklama yapılmadı. 

KIRIM TATARLARINA YÖNELİK İŞGALCİLERİN BASKI VE ALIKOYMALARI BİTMEK BİLMİYOR

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltına alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan örgütü organize etmekle; Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzeir Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya’da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Rus mahkemesi Birinci Akmescit Grubu çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Teymur Abdullayev hakkında 16 yıl 6 ay, Uzeir Abdullayev 12 yıl 6 ay, Rüstem İsmailov 13 yıl 6 ay, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov hakkında ise 11 yıl 6 ay hapis cezası kararı almıştı.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) işgal edilen Kırım’da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri evlere baskın, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor, Sovyetler zamanında uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemlerini kullanıyor.

Ayder Saledinov
Emil Cemadenov
Kırım Tatarlarına baskı
Rus baskısı
Teymur Abdullayev
Bunlara da bakın: