Kırım Tatarları, Polatlı Toydemir'de derviza şenliğinde buluştu

Diaspora
Mehmet Berk Yaltırık
27 Ekim 2019, 16:36
Mehmet Berk Yaltırık
27 Ekim 2019, 16:36

Ankara, Polatlı Toydemir köyünde Kırım Derneği Genel Merkezi ve Kırım Derneği Toydemir Şubesi tarafından Derviza (Hasat Bayramı) şenliği, 27 Ekim 2019’da düzenlendi. Etkinliğe Kırım Tatar Teşkilatları Platformu ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen Kırım Tatarlarının yanı sıra Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga da katıldı.

Program başında İstiklal Marşı ve Kırım Tatarlarının milli marşı Ant Etkenmen okundu. Etkinliğin takdim konuşmasını Kırım Derneği Toydemir Şubesi Başkanı Vecdi Özgey yaptı. Daha sonra Kırım Derneği Genel Başkanı ve DQTK (Dünya Kırım Tatar Kongresi) Başkan Yardımcısı Mükremin Şahin ile Kırım Tatar Teşkilatları Platformu ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit konuşmalarını gerçekleştirdi.

BÜYÜKELÇİ SIBİGA: “KIRIM’I HATIRLATTIĞINIZ İÇİN MİNNETTARIM”

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Sıbiga, programın başında yaptığı konuşmada, “Böyle önemli bir günde burada olduğum için çok mutluyum, burada kültürünüzü koruduğunuz ve bize Kırım’ı hatırlattığınız için size minnettarım” dedi.

Büyükelçi Sıbiga, “Hasat Bayramı mutluluk demektir aynı zamanda geçen yılın da başarılı geçtiğini müjdeler.” diyerek Derviza Şenliği için Kırım Tatarlarını kutladı. Sıbiga, geçen dönemde Ukrayna Büyükelçiliği ve Kırım Derneği ortaklığında gerçekleşen programları ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in Türkiye ziyaretini hatırlattı.

BÜYÜKELÇİ SIBİGA: YAŞASIN UKRAYNA! YAŞASIN TÜRKİYE! YAŞASIN KIRIM!

Sıbiga, “Hem Türkiye hem de Ukrayna’dan Kırım Tatarları inanılmaz derece aktifler. Ben bunu Ukrayna Büyükelçisi olarak söylüyorum ki, bu tür etkinlikler, Kırım’da yaşayan soydaşlarınıza çok önemli bir destek niteliği taşıyor” diye kaydetti. Ayrıca bölgenin geçmişindeki Sakarya Meydan Muharebesinin (1921) hatırasına binaen etkinliğin, büyük bir saygı niteliği taşıdığına ve yapılan Hatıra Ormanının önemine dikkat çekti.

Hatıra ormanı için Ukrayna’dan meşe ağacı fidanı getiren Sıbiga, Ukrayna’da gücü sembolize eden bir ağaç türü olan meşe ağacının güç ve dayanıklılık anlamına geldiğini söyledi. Konuşmasını Türkçe, “Yaşasın Ukrayna! Yaşasın Türkiye! Yaşasın Kırım!” sözleriyle bitirdi.

Ukrayna Büyükelçisi Sıbiga, Ukrayna’dan getirdiği meşe fidanını Toydemir’deki hatıra ormanına dikerken eşi ve çocukları da fidanın cansuyunu verdi. Daha sonra Sıbiga ve eşi program kapsamında Kırım Derneği Genel Merkezi tarafından hazırlanan sergiyi ve Derviza şenlik alanını gezdi.

Kırım Derneği Genel Başkanı Şahin, Toydemir ve bölgenin Milli Mücadeledeki önemini anlatırken, Büyükelçi Sıbiga Toydemir Kırım Tatar köyünün tarihiyle ilgili sorular sordu.

ŞENLİK ALANI KIRIM YIRLARIYLA ÇINLADI

Derviza şenliği çerçevesinde önce Kırım Gelişim Vakfı dans ekibi ağır ava ve kaytarma oynadı. Ardından Nuriye Cemilova, Kırım halk yırlarından (şarkı, türkü) 3 eser seslendirdi.

Etkinlik kapsamında ünlü Kırım Tatar sanatçı Dilaver Osman ve Kırım Gelişim Orkestrası da sahne alarak Bostorgay başta olmak üzere pek çok Kırım yırını okudu. Osman, meşhur Nogay beyitlerini de seslendirdi. Feride Bulat da Kırım Gelişim Orkestrasının icra ettiği Bahçesaray kaytarması eşliğinde Kırım yırlarını yorumladı. Özellikle “Bahçalarda Kestane” yorumu katılımcıların beğenisini topladı.

Şenlik alanındaki yediden yetmiş yediye Kırım Tatarları yırlara ve halk danslarına eşlik ederek hoşça vakit geçirdi.