Kırım Tatarları, Kıyiv bölgesinde okul açtı

Haberler
E. K.
19 Ağustos 2021, 13:58
E. K.
19 Ağustos 2021, 13:58

Kıyiv bölgesindeki Çayki köyünde faaliyet gösteren Kırım Tatar Birlik Merkezi, köyde okul açtı. Okulda şimdilik 5. ve 8. sınıf öğrencileri eğitim görebilecek.

Ukrayna’nın ana kısmında Kırım Tatar Birlik Merkezi, Kıyiv bölgesi Çayki köyünde okul açtı. Birlik School adını taşıyan eğitim kurumunun Müdürü Nazim Seydametov, QHA’ya yaptığı açıklamada, cami ile aynı sitede bulunan okulun 500 metrekarelik bir alanı kapladığını ifade etti. Seydametov, şimdilik okulda 5-8. sınıf öğrencilerinin eğitim görebileceğini kaydederken, okulda okumak isteyen çocukların, IQ belirleme, matematik, İngiliz ve Ukrain dilleri alanlarındaki bilgi seviyelerine belirlemek için testlere tabi tutulduğunu ifade etti.

KIRIM TATARCA VE TÜRKÇE ÖĞRETİLECEK

Kırım Tatar, Ukrain, İngiliz, Türk ve Arap dillerinin öğretileceği okulda STEAM (Science Technology Engineering Art Mathematics) eğitim sistemine göre eğitim verilecek. Yakın gelecekte okulun eğitim faaliyetlerini yürütebilmesi için lisans alacağını, öğretim kadrosunun oluşumunun tamamlanmak üzere olduğunu belirten Seydametov, okulun pedagojik konseyinin çoğunluğunun Kırım’dan göç edenlerden oluştuğunu kaydetti.

Kıyiv Bölgesindeki Çayki köyünde 2014 yılından sonra Kırım’ı terketmek zorunda kalan yaklaşık 200 aile taşındı. 2018 yılında yerel Kırım Tatar topluluğu Birlik teşkilatını kurarak, ortak çabalarla bir kültür merkezi inşa etmeye başladı.