Kırım Tatarları, İsmail Gaspıralı Kırım Eğitim ve Kültür Derneğinin İstanbul buluşmasında bir araya geldi

15 Eylül 2019, 10:31

İstanbul’da bulunan Kırım Tatarları, İsmail Gaspıralı Kırım Eğitim ve Kültür Derneğinin boğaz turunda bir araya geldi.

İsmail Gaspıralı Kırım Eğitim ve Kültür Derneğinin 14 Eylül 2019 tarihinde İstanbul’da düzenlediği Boğaz gezisine katılım yoğundu.

Valide Sultan gemisi ile gerçekleştirilen etkinliğe; Kırım Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten, Kırım Derneği Gebze Şubesi Başkanı Şerife Orak, Çiftlikköy Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Zeki Ertürk ve dernek üyeleri katıldı.

Vatandaşların da katılabildiği organizasyon çerçevesinde, gezide Kırımlı sanatçılar da yer aldı. İsmail Gaspıralı Kırım Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Hakkı Karadaş, etkinlik kapsamında yaptığı konuşmada, “24 Eylül 2019 tarihinde 105. ölüm yıl dönümünü anacağımız büyük aydın, büyük eğitimci, büyük fikir adamı İsmail Gaspıralı’yı ve sürgün yolunda şehit olmuş tüm ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyorum. Bugünkü, faaliyetimizin amacı İsmail Gaspıralı Bey’in ‘işte, dilde, fikirde birlik’ ülküsünü sergilemektir. Kırım Türklerinin makus talihlerini aşmak için milli şuurlarına sahip çıkmaları gerekmektedir ve bu yolda mücadelelerini artırmalıdır. Vatan Kırım’da yaşayanlar bugün korku tedirginlik ve geleceklerinden endişeli yaşamaktadır. Kırım da çok yönlü Ruslaştırma çalışmaları bütün hızıyla sürmektedir. 18 mayıs 1944 de yaşananlar tekrar yeni baştan yaşanma noktasına gelmiştir. Dünya kamuoyunun Suriye, Irak ve Filistin’e odaklandığı bir dönemde Kırım da yok olmama mücadelesi sürmektedir. Buradan Kırım’da baskı ve zulüm altındaki halkımıza ve Mustafa Abdülcemil Kırımoğluna selam olsun” ifadelerini kullandı.

DERNEĞİMİZİN TERTİPLEDİĞİ “İSTANBUL BULUŞMASINA” GÖSTERDİĞİNİZ İLGİDEN TEŞEKKÜR EDERİZ.

Опубліковано Ismail Gaspirali – Kirim Eğitim Ve Kültür Dernegi Субота, 14 вересня 2019 р.
boğaz turu
İsmail Gaspıralı Kırım Eğitim ve Kültür Derneği
İstanbul
Kırım Tatarları
Bunlara da bakın: