Kırım Tatarı Safinaz Celilova, Mrs Turkey Globe'da yarışacak

Haberler
E. K.
06 Mayıs 2019, 18:16
E. K.
06 Mayıs 2019, 18:16

Kırım Tatarı Safinaz Celilova, Aralık 2019’da Çin’de yapılacak ve en güzel evli kadının seçileceği Mrs Globe uluslararası güzellik yarışmasının Türkiye elemelerine katılacak.

30 yaşındaki Celilova evli ve 4 çocuk annesi.

Celilova, 2019 nisanında Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de yapılan ve ülkenin en güzel evli kadınının seçildiği Mrs Ukraine International 2019 yarışmasında 3’üncülüğü elde etti.

20 kadının yarıştığı Mrs Ukraine International’un jüri üyeleri arasında Ukrayna Enformasyon Politika Bakan Yardımcısı Emine Ceppar ve ünlü Kırım Tatar yönetmen Ahtem Seytablayev de vardı.

Kırım’da dünyaya gelen, okul eğitimini Kırım’da tamamlayan, Ivano Frankivsk Ulusal Petrol ve Gaz Üniversitesinde petrol ve gaz teknolojileri mühendisliği eğitimi alan Celilova günümüzde zamanının büyük bölümünü hayır işlerine ayırıyor.

Kadınlara yönelik projeler hayata geçiren, genç anneler, hamile kadınlar, yardıma muhtaç kadınlar için seminerler, görüşmeler düzenleyen Celilova, QHA’ya (Kırım Haber Ajansı) yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Benim işim kadınlara kendi gücünü hissetmelerine yardımcı olmak. Kendilerine olan sevgiyi arttırmalarına, kendilerini keşfetmelerine yardımcı oluyorum. Biz kadınlar, anneler olarak birçok kadının kendi içinde baş edemediği, çözüm bulamadığı birçok sorunla mücadele ettiğini biliyoruz. Ve bazıları için bu durum bir norm haline geliyor, oysa insanın ruhu için bu yine de norm değil, kadın acı çekiyor. Neden bu iş? Çünkü bence dünyadaki sevinç ve mutluluk kadından başlar. Kadının güzel, mutlu olması gerektiği, sevilmesi gerektiği söylenir ama çok az insan kadının gerçekten mutlu olup olmadığına bakar. Bu kadın pahalı eşyaları değil de,  ihtiyacı olan şefkati, sevgiyi, desteği alıyor mu?”

En büyük oğlu 7, kızı 4 yaşında ve ikizleri ise 1 yaş 8 aylık olan Celilova, hayata geçirdiği projelerde zor durumda olan kadınlarla yaptığı çalışmalarda da öğretmen veya koç değil bir anne olarak davranmaya çalıştığını ifade ederek, “Kendimi bir öğretmen, koç olarak görmüyorum. Kadınlarla çok farklı formatta ilişki kuruyorum, güvene dayalı ilişki. Ben sadece annelik rolü yapıyorum. Aslında kadınlara annesinin vermesi gerektiği şeyleri vermeye çalışıyorum, sevgi, destek, anlayış. Kadınlara içindeki gücü görmelerine yardımcı oluyorum, geri kalanını kendileri yapıyor zaten. Ve daha sonra bu kadınların kendi örneği ile başka kadınlara yardımcı olduğu da oluyor.” şeklinde anlattı.

Mrs Ukraine International yarışmasına arkadaşlarının önerisi ile katıldığını kaydeden Safinaz Celilova, “Yarışma insanı değilim ve hayatımda hiç yarışmaya katılmamıştım. Hiç ilgimi çekmezdi, tam tersi. Ben aksine insanlara ilham vermeyi, bir şeyleri başarmaya yardımcı olmayı seven insanım. Arkadaşlarımdan biri, o da 4 çocuk annesi, bana böyle bir yarışmanın yapıldığını ve benim mutlaka katılmam gerektiğini söyledi. Önce kabul etmedim, bana göre bir şey olmadığını söyledim ama o beni arayarak ‘Sen değilsen kim o halde?’ diye ısrar etti… Anketi doldurdum ve bir hafta sonra yarışmanın Müdürü Yana Lutskaya beni arayarak, ‘sizi finalistler arasında görüyoruz, mutlaka katılmalısınız’ diye bana uzun uzun yarışmayı anlattı.” diye kaydetti.

“ORGANİZATÖRLERDEN TEK BİR ŞEY TALEP ETTİM”

“Yarışmada milli kıyafet, Milli kostümle yarışmak için kendi halkımın, Kırım Tatar milli kıyafeti ile çıkma şartı koştum. Onlar da kabul ettiler. Çünkü bu benim milli kıyafetim ve Ukrayna’nın da milli kıyafetlerinden, zira Kırım Tatarları Ukrayna’nın yeri halkı. Bu benim tek şartımdı. Ve bu kostüm yarışmada benim kendim olarak kalmama yardımcı oldu.” diyen Celilova, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun da kendisine destek verdiğini ifade etti.

İleriye dönük planlarından da bahseden Celilova, “İki grup oluşturmak istiyorum. İlk grup yardıma muhtaç kadınlar. Şiddette karşı korunmasız, yalnız anneler, maddi sıkıntılar yaşayan kadınlar. Ve ikinci grup, karşılıksız olarak farklı alanlarda hizmet sunan aktivistler. Onlar çok farklı alanlarda uzman olan kişiler. Bu kişiler haftanın belirli bir günü ve saatini hayır işlerine ayırıyorlar. Onların arasında hukukçular, psikologlar, İngilizce öğretmenleri ve diğer birçok alandan uzman var.  Hayır esasında yardıma muhtaç kadınlara yardımcı oluyorlar. Ukrayna’da bir ekibim var ama şimdilik küçük bir ekip ve ben bu ekibi genişletmek istiyorum.  Takımımda sadece kadınlar var, bu benim için çok önemli çünkü bu kadına destek programı.” diye konuştu.