Kırım Tatarı Nariman Aliyev'in film projesi Berlinale Co-Production Market programına seçildi

Güncel
_QHA Ankara
16 Ocak 2022, 15:32
_QHA Ankara
16 Ocak 2022, 15:32

Nariman Aliyev’in film projesi Berlinale Co-Production Market (Berlinale Ortak Yapım Pazarı) programına dahil edildi.

Kırım Tatar yönetmeni Nariman Aliyev’in “Ortalan” filminin projesi, Berlinale Co-Production Market (Berlinale Ortak Yapım Pazarı) programına seçildi. Film yönetmeni Aliyev, bu başarısıyla ile ilgili sosyal medya hesabından 15 Ocak 2022 açıklama yaptı.

Aliyev, kısa film kategorisinde katıldığını ve 6 yıl sonra Berlin’e (sanal da olsa) dönmenin güzel olduğunu kaydetti.

ALİYEV: FİLM, UKRAYNA DEVLET SİNEMASI VE KÜLTÜR FONU’NUN DESTEĞİYLE YAPILDI

Aliyev, “Ortalan” filminin Fore Films yapımı olduğunu, filmin yapımcılığını Vladimir Yasenko ve Anna Sobolevskaya’nın üstlendiğini hatırlattı. Film, Ukrayna Devlet Sineması, Ukrayna Kültür Fonu’nun desteğiyle yapıldı.  

FİLM, 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜNÜ ANLATIYOR

Film, 1944 yılındaki Kırım Tatar halkının sürgün olaylarını konu ediniyor. Filmde ana karakter, dağlarla kuşanan memleketi Ortalan köyüne dönen ve orayı boş bulan 12 yaşındaki İsmail’in etrafında geçiyor. İsmail boş kalan memleketinde ailesini arar ve tüm olumsuz, trajik olayların cevabını bulmaya çalışır.

BERLİNALE CO-PRODUCTİON MARKET PROGRAMI NEDİR?

Berlinale Co-Production Market (Berlinale Ortak Yapım Pazarı), yaklaşık 600 uluslararası yapımcı, satış acentesi, distribütör ile uluslararası ortak yapımlarda aktif çalışan bir film pazarıdır.

Berlinale Co-Production Market, her sene olduğu gibi bu sene de 5 günlük etkinlik düzenliyor. 19’uncu Berlinale Ortak Yapım Pazarı, 12 Şubat Cumartesi ile 16 Şubat 2022 Çarşamba tarihleri arasında gerçekleşecek.

Her yıl, proje başvuruları Ağustos ayı sonlarında açılıyor ve Berlinale Ortak Yapım Pazarı’na projesiz katılmak için Kasım ayında başvurulabiliyor.