Kırım Tatarı Emiliya Kurtseitova “Ukrayna’nın Parlak Çocukları” yarışmasına katıldı

Haberler
Anife Bilal
31 Mart 2019, 13:34
Anife Bilal
31 Mart 2019, 13:34

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de (Kiev) Ukrayna Kültür Sarayında “Ukrayna’nın Parlak Çocukları” adlı ses yarışmasının finali yapıldı.

Ukrayna’nın çeşitli bölgelerinden yarışmaya 26 çocuk katıldı. 11 yaşındaki Kırım Tatar şarkıcı Emiliya Kurtseitova da yarışmada Kırım’ı temsil etti.

Emiliya Kurtseitova yaptığı açıklamada, “Bu yarışmaya çok uzun zamandır hazırlanıyordum. Benin ana amacım Kırım Tatar halkını layıkıyla temsil etmekti. Çok büyük bir sahnede şarkı söyledim, bu çok güzel bir fırsattı.”dedi.

Jürinin verdiği karar göre yarışmanın büyük ödülünü Donetsk bölgesini temsil eden Hristina Starikova kazandı.

“Ukrayna’nın Parlak Çocukları” ses yarışması esnasında ayrıca Kırım Tatar şarkıcı Camala ve geçen yıl düzenlenen yarışmanın finalisti Kırım Tatar şarkıcı Alina Memedova da sahne aldı.

Daha önce, Ukrayna’nın Kramatorsk şehrinde düzenlenen “Ukrayna’nın Parlak Çocukları” ses yarışmasının bölge seçimlerine katılan Kırım Tatar çocukların jürilerin ve izleyicilerin beğenilerini topladığı bildirilmişti.

Ukrayna milletvekili İrina Lutsenko da, Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) işgal edilen Kırım’da yaşayan çocuklara “Ukrayna’nın Parlak Çocukları” ses yarışmasına katılmayı yasakladığını aktarmıştı.