Kırım Tatarı emekli Tuğgeneral Remzi Çağıltay vefat etti

Diaspora
Mehmet Berk Yaltırık
23 Ocak 2021, 14:41
Mehmet Berk Yaltırık
23 Ocak 2021, 14:41

Kırım Tatarı ve Eskişehirli emekli Tuğgeneral Remzi Çağıltay hayatını kaybetti.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde önce süvari, daha sonra tankçı olarak görev yapan, ülkenin birçok yerinde ve Kıbrıs’ta başarıyla yerine getirdiği vazifelerinin ardından kurmay olmamasına rağmen generallik rütbesine kadar yükselen Çağıltay, 22 Ocak 2021 tarihinde yaşamını yitirdi.

Çağıltay’ın vefatını oğlu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) Prof. Dr. Kürşat Çağıltay, sosyal medya üzerinden duyurdu. Çağıltay mesajında babasının vefatıyla ilgili şu ifadelere yer verdi: “1800’lü yılların sonunda Kırım’dan Eskişehir’in fakir bir Tatar köyüne yapılan göç ile başlar yolculuk. Remzi Çağıltay o köyde doğar, tarlada, harmanda çalışır, kuru ekmek yiyerek okur. Başarılı ve çok zeki bir öğrencidir, sonrasında Kuleli Askeri Lisesine 349 nolu öğrenci olarak girer. Ona Matematik derslerindeki başarısı nedeniyle Cebir Remzi, Kırım Tatarı olduğu için de Tatar Remzi lakabını takarlar. Önce Süvari, sonra Tankçı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yurdun doğusunda batısında ve Kıbrıs’ta başarılarla dolu görevler yapar. Kurmay olmamasına rağmen Generallik rütbesine kadar yükselir. Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin eşit ve sınıfsız toplum yaratma hedefinin bir örneğidir. 1995 yılında, ülkesinin ona verdiklerine karşın sunduğu hizmeti tamamlayıp, tertemiz bir sicil ile emekli olur. Ülkesine hizmet ederken çocukları ile dilediğince vakit geçirememenin acısını kendisini torunlarına adayarak çıkartır. Dolu dolu yaşadığı bu dünyadan, arkasında onu her zaman harika anılarla hatırlayacak insanlar bırakarak 22 Ocak 2021 Cuma günü ayrılır. Seni çok seviyoruz. Ruhun şad olsun Babacığım.”

KARATAY: KIRIM DAVAMIZA, ÇALIŞMALARIMIZA ÇOK DESTEK VERDİ

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, Remzi Çağıltay’ın vefatının ardından yaptığı paylaşımda, kendisininin Kırım davasına önemli katkıları olduğunu hatırlattı.

Karatay mesajında, “Remzi Çağıltay paşamıza Allah’tan rahmet diliyorum. 22 Ocak 2021 Cuma günü vefat ettiğini değerli Kürşat Çağıltay paylaştı. Remzi Çağıltay paşamız köklerini hiç unutmadı. İstanbul Merkez komutanlığı yaptığı dönemde ve sonrasında Kırım davamıza çalışmalarımıza çok destek verdi. Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu misafir etmişti. Onun yardımları burada yazılamayacak kadar çok. Mekanı cennet olsun. Biz ondan razıyız Allah da razı olsun. Ailesine evlatlarına yakınlarına başsağlığı dilerim.” diye kaydetti.