Kırım Tatarı Aziz Ahtemov, işgalci Rus güçlerince işkence gördüğünü bildirdi

Güncel
Anife Bilal
15 Eylül 2021, 17:09
Anife Bilal
15 Eylül 2021, 17:09

Kırım Tatar tutsakların avukatı İslam Velilayev, Rus işgali altındaki Kırım’da 3-4 Eylül’de hukuksuz bir şekilde alıkonulan Kırım Tatarı Aziz Ahtemov ile görüştü. Aziz Ahtemov avukatına işkence gördüğünü anlattı.

Avukat İslam Velilayev, dün işgalciler tarafından sözde “sabotaj düzenlemekle” suçlanan Kırım Tatarı Aziz Ahtemov’u tutukevinde ziyaret etti. Aziz Ahtemov ile Akmescit’teki (Simferopol) Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Müdürlüğü binasında görüştüğünü bildiren avukat, “Müvekkilimle baş başa görüştüm, dava ile ilgili konuştuk. Ahtemov suçlamaları reddettiğini teyit etti. Ayrıca kendisine karşı kötü muamele uygulandığını aktardı. Ahtemov’un kafasına torba geçirildi, uzun süre boyunca elleri kelepçeliydi, elektrik verildi, darp edildiğini de teyit etti. Bu baskı altında suçunu kabul etmek zorunda kaldı” diye anlattı.

Daha önce avukat Ayder Azamatov, Nariman Celal ve Aziz Ahtemov ile aynı gün alıkonulan Asan Ahtemov’un işkence gördüğünü bildirmişti.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından, 7 Eylül 2021 tarihinde, yapılan açıklamada Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiğini ileri sürdü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi.

3 KIRIM TATARI 4 KASIM’A KADAR TUTUKLU KALACAK

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında 4 Kasım’a kadar tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal’i “sabotaja yardım etmek” ile suçladı. Daha sonra Nariman Celal’e yöneltilen, “sabotaja yardım etmek” suçlamasının “sabotaj düzenleme” olarak değiştirildi.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.