Kırım Tatarca sesli kitaplar okuyucuyla buluşuyor

09 Eylül 2019, 22:31

Sesli kitap, okumayı sevenler ama bu hobi için yeterince zaman ayıramayan insanlar için önemli bir buluş olarak kabul ediliyor. Sesli kitaplar yolda, ev işleriyle uğraşırken ya da kitap sayfalarını çevirmek için müsait olmayan zamanlarda kitap severlerin imdadına yetişiyor.

İşgal altındaki Kırım’da faaliyet gösteren Canlı Radio’nun kurucusu, gazeteci Naciye Femi, Kırım Tatar dilinde sesli kitapların üretimi üzerinde üç yıldır çalıştığını söylüyor. Üretimin hayli enerji ve maddi destek isteyen bir süreç olduğunu söyleyen Femi sesli kitapların Kırım Tatar edebiyatını yaymak adına çok güçlü bir alet olduğunun altını çiziyor.

Naciye Femi, Canlı Radio

Femi çalışmalarıyla ilgili olarak, “Benim için kitabı seslendiren aktör veya spikerin metni içinden geçirmesi önemli. Bunun için seslendirenin ana dilini çok iyi bir seviyede bilmesi ve milli edebiyatına sevgi hissetmesi şarttır. Ses yapımcısının da metni, eserin yazıldığı tarihi dönemi bilmesi lazım ki kötü bir sesçi en iyi seslendirmeyi öldürebilir” yorumunda bulunuyor.

Sesli kitap işine başlayan Femi ilk seslendirmek istediği eserin Asan Sabri Ayvazov’un «Anneçigim, nerdesiñ? Kel!» hikayesi olacağını bildiğini söylüyor.

KIRIM’DA HOLODOMOR (SUNİ AÇLIK)

Ayvazov’un eseri, yirminci yüzyılın başında Kırım’da yaşanan suni açlık dönemini konu alıyor. Yarımadanın bu facialı devri ile ilgili kaynaklar kıt olsa da konuyu incelemeye başlayınca açlık ve kurban oranları şaşırtıyor. Eser Kırım’da yaşanan açlık ebeveynlerini kaybeden ve Akmescit yetimhanesine düşen bir kızın hikayesini anlatıyor.

Eser yaklaşık 100 yıl önce yazarın konuştuğu Kırım Tatarcanın Yalıboyu Ağzında yazılmıştı. Şimdi bu şive daha çok konuşma dili olarak veya türkülerde kullanılıyor. Bu nedenle eseri dinleyenler yaptıkları yorumlarda kitabı dinlerken ağladıklarını ve yaşlılarını hatırladığını söylüyorlar.

Asan Sabri Ayvazov geçtiğimiz asırda Kırım’ın en parlak aktivistlerinden biri olarak tarihe geçti. Yazar, tercüman ve eğitmen olan Ayvazov Stalin rejimi tarafından 1938’de casuslukla suçlanarak kurşuna dizildi.

Sesli kitabı meşhur Kırım Tatar yönetmen ve oyuncu Elmar Ablayev seslendirdi. Ses yapımcısının Eskender Asanov olduğu eser ARS Music Production stüdyosunda kaydedildi.

Kırım Tatar edebiyatı
Kırım Tatarca
sesli kitap
Bunlara da bakın: