Kırım Tatar yönetmenin filmine Romanya'da büyük ödül

Güncel
E. K.
02 Temmuz 2019, 15:03
E. K.
02 Temmuz 2019, 15:03

Kırım Tatar yönetmen Nariman Aliyev’in çektiği “Eve Yolculuk” (Kırım Tatarca: Evge, Ukraince: Do Domu, Rusça: Domoy) filmi, Romanya’da 24-30 Haziran 2019’da yapılan 15’inci Bükreş Uluslararası Film Festivali’nde (BIFF) En İyi Film Ödülü’ne layık görüldü.

Українська стрічка «Додому» (EVGE) отримала нагороду за Найкращий фільм Міжнародного кінофестивалю у…

Опубліковано ДержКіно України Вівторок, 2 липня 2019 р.

GENÇ KIRIM TATAR YÖNETMENE ÖDÜL

Genç yönetmen Aliyev,  4 bin Euro’luk büyük ödülün sahibi oldu.

Ukrayna Devlet Sinema Ajansı Başkanı Filip İlyenko, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu ödülün, filmin başarılı festival hayatının başlangıcı olduğundan eminim! Cannes’teki galadan sonra EVGE filmine diğer festivallerde büyük ilgi var.” ifadelerini kullandı.

Kırım Tatar yönetmen Nariman Aliyev’in çektiği “Eve Yolculuk” filminin Ukrayna’da gerçekleşecek olan galası, Odesa Uluslararası Film Festivali (OIFF) yarışma programı çerçevesinde yapılacak. Festival, 12-20 Temmuz 2019 tarihleri arasında düzenlenecek.

“EVE YOLCULUK” FİLMİNİN KONUSU

Filmin senaryosuna göre bir baba (Ahtem Seytablayev), oğlu ile birlikte Kıyiv’den (Kiev) büyük oğlunun naaşını anavatanına gömebilmek için Kırım’a götürüyor. Senaryonun merkezinde nesillerin çatışması ve onların “ev” kelimesinden neyi anladıkları yer alıyor.

Film senaryosu Nariman Aliyev ve yönetmen Marısya Nikityuk tarafından yazıldı.

“Eve Yolculuk”, Nariman Aliyev’in çektiği ilk uzun metraj filmi.