Kırım Tatar yönetmen Seytablayev'in eseri Ukrayna'nın en iyi filmi seçildi

Haberler
Anife Bilal
07 Nisan 2019, 12:48
Anife Bilal
07 Nisan 2019, 12:48

Kırım Tatar yönetmen ve oyuncu Ahtem Seytablayev’in çektiği Donetsk havalimanını savunan Ukraynalı askerleri konu alan “Kiborglar” adlı filmi  Ukrayna’da 2016-2018 yılları arasında çekilen en iyi film olarak seçildi.

Delo.ua dergisi ile “Ukrayna Medya Grubu” izleyicilerinin ve uzman jürinin yaptığı oylamaya göre verilen “Ukrayna’da Çekildi” ödüllerinin sahipleri açıklandı.

Uzman jürinin oylamasına göre  Seytablayev’in “Kiborglar” adlı filmi en iyi film olarak seçildi.

Ukrayna’da 7 Aralık 2017 tarihinde gösterime giren “Kiborglar” filmi, bağımsız Ukrayna tarihinin seyirci ve gişe rekorunu kırdı.

Bu vesileyle Kırım Tatar yönetmene teşekkür eden Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, filmin Ukrayna’nın yanı sıra dünya genelindeki seyircileri de Donbas’ta yaşananlara kayıtsız bırakmadığını belirtti.

Ahtem Seytablayev, Donetsk havalimanını aylar boyunca savunan kahraman askerleri konu alan filmin hazırlıklarına 2015 yılının ilkbaharında başlamıştı. Seytablayev bu filmin, yeni Ukrayna’nın mimarları hakkında olacağını ifade etmişti.

“Kiborglar” filminin senaryosunun hazırlanmasına terörle mücadele operasyonuna katılan Ukraynalı askerler, özellikle Donetsk havalimanını aylar boyunca savunan askerler de katıldı, ayrıca askerler çekim ekibine farklı konularda danışmanlık yardımı sağladı.