Kırım Tatar yönetmen Aliyev'in filmi Oscar listesinde ilk 100'de!

09 Ekim 2019, 19:30

Ukrayna Devlet Sinema Ajansı, Kırım Tatar yönetmen Nariman Aliyev’in “Evge” (Eve Yolculuk) filminin Oscar ödülünün uzun metraj film kategorisinde ilk 100 listesine girdiğini duyurdu. 

Duyuruda, “Amerikan Film Akademisi, Oscar Ödülünün Uluslararası Uzun Metraj Film kategorisindeki ödül listesini açıkladı. Ukrayna Oscar heyeti tarafından seçilen ‘Evge’ filmi 93 ülkenin yer aldığı listede” denildi. 

Ayrıca söz konusu listenin Vaclav Mangoulnun “Boyalı Kuş” adlı Ukrayna-Çek-Slovak-Polonya ortak yapımı filmi de içerdiği bildirildi. Film Çek Cumhuriyeti’nden Oscar’a aday gösterildi. Film Ukrayna Devlet Sinema Ajansı’nın desteğiyle çekildi.

Oscar Ödüllerinin kısa listesi 16 Aralık 2019’da, aday listesi ise 13 Ocak 2020’de açıklanacak. Ayrıca “Evge” filmi bu yıl Avrupa Akademi Ödülü için de yarışacak.

FİLMİN KONUSU

Filmin senaryosuna göre, bir baba (Ahtem Seytablayev) oğlu ile birlikte, Kıyiv’den büyük oğlunun naaşını anavatanında gömmek için Kırım’a götrüyor. Senaryonun merkezinde nesillerin çatışması ve onların “ev” kelimesini anlama şekli yer alıyor.

Film senaryosu Nariman Aliyev ve yönetmen Marısya Nikityuk tarafından yazıldı.

“Eve Yolculuk” filmi, Nariman Aliyev’in çektiği ilk uzun metraj filmi olup galası 2019’da Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirilmişti. 26 yaşındaki yönetmenin uluslararası film festivallerine daha önce kısa metraj filmleri ile katıldığı biliniyor.

 


Evge
Kırım Tatar sineması
Nariman Aliyev
oscar
Ukrayna
Ukrayna sineması
Bunlara da bakın: