Kırım Tatar yönetmen Aliyev'in filmi Cannes'da gösterildi

Güncel
Anife Bilal
22 Mayıs 2019, 17:59
Anife Bilal
22 Mayıs 2019, 17:59

Kırım Tatar yönetmen Nariman Aliyev’in çektiği “Eve Yolculuk” (Kırım Tatarca: Evge, Ukraince: Do Domu, Rusça: Domoy) adlı filmin galası 2019 Cannes Film Festivalinde gerçekleşti.

2019 Cannes Film Festivali’nin “Belirli Bir Bakış” kategorisine gösterilen filmi Cannes Film Festivali direktörü Thierry Frémaux, yönetmen Nariman Aliyev, yapımcı Volodımır Yatsenko ile başrol oyuncuları Ahtem Seytablayev ve Remzi Belalov tanıttı.

Film gösterimi bittikten sonra izleyicilerin birkaç dakika boyunca ayakta alkışladığı belirtildi.

Kırım Tatar yönetmenin filmi ayrıca Cannes Film Festivali sırasında ilk gösterimi gerçekleştirilen filmler arasında en iyisi seçilecek filme verilen “Altın Kamera” ödülü için yarışıyor.

GALADA SİYASİ TUTSAKLARIN SERBEST BIRAKILMASI ÇAĞRISI

Film gösterimi öncesinde konuşan Nariman Aliyev, çektiği Kırım Tatarca filmini Cannes Film Festivali gibi bir etkinlikte tanıtmanın kendisi için çok büyük önem taşıdığını ifade etti.

Ayrıca filmi hazırlayanlar yaptıkları konuşmada siyasi tutsak Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov’u ve diğer siyasi tutsakları serbest bırakma çağrısında da bulundu.

“Belirli Bir Bakış” kategorisi Cannes Film Festivali’nin ana ödülünden sonra verilen en prestijli ödülü.

“EVE YOLCULUK” FİLMİNİN KONUSU

Filmin senaryosuna göre bir baba (Ahtem Seytablayev), oğlu ile birlikte Kıyiv’den (Kiev) büyük oğlunun naaşını anavatanına gömebilmek için Kırım’a götürüyor. Senaryonun merkezinde nesillerin çatışması ve onların “ev” kelimesinden neyi anladıkları yer alıyor.

Film senaryosu Nariman Aliyev ve yönetmen Marısya Nikityuk tarafından yazıldı.

“Eve Yolculuk”, Nariman Aliyev’in çektiği ilk uzun metraj filmi.