Kırım Tatar yönetmen Aliyev'in filmi Altın Yunus Ödülünü kazandı!

26 Ekim 2019, 14:25

İstanbul’da 18-25 Ekim 2019 tarihler arasında gerçekleşen 7’nci Uluslararası Boğaziçi Festivalinin Ödülleri sahiplerini buldu.

İstanbul sinemalarında 19 ve 21 Ekim tarihlerinde seyircilerle buluşan Kırım Tatar kökenli Ukraynalı yönetmen Nariman Aliyev’in “Evge” (Eve Dönüş-Homeward) adlı filmi bu yıl Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması kategorisinde 50.000 TL değerindeki Altın Yunus Ödülünü aldı.

Yine festival çerçevesinde En İyi Erkek Oyuncu ödülü de “Evge” filmindeki rolüyle Ukraynalı oyuncu, yönetmen, Kırım Tatarı Ahtem Seitablayev’e verildi.

KİNOKOLO ÖDÜLÜNÜ ALDI

Kırım Tatar Yönetmen Nariman Aliyev’in çektiği “Evge” (Yuvaya Dönüş) filmi Ukrayna’nın “Kіnokolo” film eleştirmenleri ulusal ödülünün “En iyi uzun metrajlı filmi” olarak tanındı.

Ayrıca, Aliyev “En İyi Yönetmen” adaylığında ödül kazndı. Ukraynalı oyuncu, yönetmen, Kırım Tatarı Ahtem Seitablayev “Evge” filminde oyunculuğu için “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı.

OSCAR LİSTESİNDE UZUN METRAJ KATEGORİSİNDE İLK 100’DE

Ukrayna Devlet Sinema Ajansı, Kırım Tatar yönetmen Nariman Aliyev’in “Evge” (Yuvaya Dönüş) filminin Oscar ödülünün uzun metraj film kategorisinde ilk 100 listesine girdiğini duyurdu.

Oscar Ödüllerinin kısa listesi 16 Aralık 2019’da, aday listesi ise 13 Ocak 2020’de açıklanacak. Ayrıca “Evge” filmi bu yıl Avrupa Akademi Ödülü için de yarışacak.

FİLMİN KONUSU

Filmin senaryosuna göre, bir baba (Ahtem Seytablayev) oğlu ile birlikte, Kıyiv’den büyük oğlunun naaşını anavatanında gömmek için Kırım’a götrüyor. Senaryonun merkezinde nesillerin çatışması ve onların “ev” kelimesini anlama şekli yer alıyor.

Film senaryosu Nariman Aliyev ve yönetmen Marısya Nikityuk tarafından yazıldı.

“Yuvaya Dönüş” filmi, Nariman Aliyev’in çektiği ilk uzun metraj filmi olup galası 2019’da Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirilmişti. 26 yaşındaki yönetmenin uluslararası film festivallerine daha önce kısa metraj filmleri ile katıldığı biliniyor.

“Evge” filmi “7’nci Boğaziçi Film Festivali” çerçevesinde 19 Ekim 2019 tarihinde Beyoğlu Sinemasında, 21 Ekim 2019 tarihinde ise Kadıköy Sinemasında gösterildi.

Boğaziçi Film Festivali
Evge
İstanbul
Nariman Aliyev
Bunlara da bakın: