Kırım Tatar yönetmen Aliyev'in "Evge" filmi İstanbul'da gösterilecek

15 Ekim 2019, 00:45

Kırım Tatar yönetmen Nariman Aliyev’in çektiği “Evge” filmi İstanbul’da izleyiciyle buluşacak.

“Evge” filmi “7’nci Boğaziçi Film Festivali” çerçevesinde 19 Ekim 2019 tarihinde Beyoğlu Sinemasında, 21 Ekim 2019 tarihinde ise Kadıköy Sinemasında gösterilecek.

OSCAR LİSTESİNDE UZUN METRAJ KATEGORİSİNDE İLK 100’DE

ukrayna Devlet Sinema Ajansı, Kırım Tatar yönetmen Nariman Aliyev’in “Evge” (Eve Yolculuk) filminin Oscar ödülünün uzun metraj film kategorisinde ilk 100 listesine girdiğini duyurmuştu.

Oscar Ödüllerinin kısa listesi 16 Aralık 2019’da, aday listesi ise 13 Ocak 2020’de açıklanacak. Ayrıca “Evge” filmi bu yıl Avrupa Akademi Ödülü için de yarışacak.

FİLMİN KONUSU

Filmin senaryosuna göre, bir baba (Ahtem Seytablayev) oğlu ile birlikte, Kıyiv’den büyük oğlunun naaşını anavatanında gömmek için Kırım’a götrüyor. Senaryonun merkezinde nesillerin çatışması ve onların “ev” kelimesini anlama şekli yer alıyor.

Film senaryosu Nariman Aliyev ve yönetmen Marısya Nikityuk tarafından yazıldı.

“Eve Yolculuk” filmi, Nariman Aliyev’in çektiği ilk uzun metraj filmi olup galası 2019’da Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirilmişti. 26 yaşındaki yönetmenin uluslararası film festivallerine daha önce kısa metraj filmleri ile katıldığı biliniyor.

Evge
İstanbul
Kırım Tatar sineması
Nariman Aliyev
Bunlara da bakın: