Kırım Tatar yazı tipi "Mustafa" tanıtıldı

02 Aralık 2019, 14:57

Ukraynalı tasarımcı Viktor Harik, “Mustafa” adı verilen ulusal Kırım Tatar yazı tipi tasarladı.

Tasarımını sosyal medya üzerinden duyuran Viktor Harik, “Uygulamanın amacı Arap yazısından Latin veya Kiril yazısına geçen Türk halklarının yazı tipi kimliğini yeniden yaratmaktır. Metin içinde yazı tipi tarafsız bir görüntüye sahip olduğu için herhangi bir dil için kullanılabilir. Yazı tipi; Avrupa, Türkiye, Kırım ve Azerbaycan Latin alfabesini, Slav ve Türk Kiril alfabesini desteklemektedir.  İyi bir şekilde hem ekranda hem baskıda görünüyor. Okumada çok kolay ve çocuk edebiyatı için uygundur” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, yeni yazı tipini Kırım Tatar kültürü uzmanları da değerlendirdi. Kırım Tatar heykeltıraş ve seramik ustası Rüstem Skibin, “Kırım Tatarlarının modern tarihinde ilk ulusal yazı tipi olduğunu düşünüyorum. İhtiyacımız olan ve bizim için çok önemli bir yazı tipi. Çok teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

“Mustafa” yazı tipi, dört yüze sahip ve ücretli bir içerik. Kırım Tatar yazı tipi, akıllı telefon ve cihazlara; “Tayra Melekleri” paramedikal bölümüne yardım ederek veya yoğun bakım için gereken alımlara para transferi gerçekleştirerek edinilebiliyor.

Kırım
yazı tipi
Bunlara da bakın: