Kırım Tatar yazar Cengiz Dağcı Karaman'da konuşulacak

Diaspora
qha muhabir
16 Mayıs 2022, 21:45
qha muhabir
16 Mayıs 2022, 21:45

Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Anadolu Mektebi, Kırım Tatarı yazar Cengiz Dağcı hakkında panel ve konferans etkinliği düzenleyecek. Konferansa, Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay ve eşi yönetmen Neşe Sarisoy Karatay katılacak. Kırım Tatarı yazar Dağcı’nın konu edineceği etkinlik 17 Mayıs Salı günü gerçekleşecek.

Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Anadolu mektebi iş birliğinde Kırım Tatar yazar Cengiz Dağcı’ya ilişkin panel ve konferans düzenlenecek.

“VATANINI YÜREĞİNDE TAŞIYAN ADAM”

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Konferans Salonunda düzenlenecek panelde, Kırım Tatar yazar Dağcı, 17 Mayıs Salı saat 10.00’da “Vatanını Yüreğinde Taşıyan Adam” konu başlığıyla konuşulacak.  

“CENGİZ DAĞCI VE KIRIM”

Güzel Sanatlar Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenecek konferans ise, “Cengiz Dağcı ve Kırım” konu başlığıyla gerçekleşecek. Konferansa, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay ve eşi, yönetmen Neşe Sarisoy Karatay katılacak. 17 Mayıs Salı günü saat 14.00’te düzenlenecek etkinlikte, KTMM Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Zafer Karatay “Cengiz Dağcı’nın Kırım’ı” konu başlığıyla konuşma yapacak.

Diğer yandan etkinlikte, “Vatanından Uzak Bir Yazar Cengiz Dağcı” konu başlığıyla yapımcı-yönetmen Neşe Sarisoy Karatay konuşma yapacak.

KIRIM TATARI YAZAR CENGİZ DAĞCI KİMDİR?

Ünlü Kırım Tatar romancı Cengiz Dağcı, 9 Mart 1920’de Yalta’nın Gurzuf kasabasında dünyaya geldi. Cengiz Dağcı, Türkiye’ye hiç gelmediği halde kitaplarını Türkiye Türkçesi ile yazmış, kitaplarının ilk redaksiyonunu da şair Ziya Osman Saba yapmıştır. Türkiye’de yayınlanan eserleri sayesinde Türkiye’de birçok insan Kırım’ı ve Kırım Tatarlarının yaşantılarını öğrenmiş oldu. İlk ve orta öğrenimini köyünde ve Akmescit’te aldı. 1938’de ortaokulu bitirdi. Kırım Pedagoji Enstitüsü ikinci sınıfında iken İkinci Dünya Savaşı çıktı. 1941’de Ukrayna cephesinde Almanlara esir düştü.

Almanların yenilmesi üzerine esir kampından kurtularak müttefik devletler safına sığındı. 1946`da Londra’da Wimbledon yakınlarına yerleşti. Cengiz Dağcı, vatanından ayrıldıktan sonra hiç Kırım’a dönemedi. Ancak Dağcı’nın naaşı, 2 Ekim 2011’de atalarının mezarlarının bulunduğu Kırım’ın Yalta bölgesi Kızıltaş köyündeki Müslüman mezarlığına defnedildi.

CENGİZ DAĞCI’NIN ESERLERİ

Eserleri savaştan önce yayınlanıyor olsa da, yazar Dağcı, asıl yurtdışına çıktığında tanınmaya başladı. Tüm hayatı boyunca gurbette Kırım’ın hayaliyle yaşadı, onun nefesini hissetti, romanlarının ve hikayelerinin her satırını Gurzuf köyüne, gençliğinin en mutlu yıllarını geçirdiği, Akmescit’e adadı. Dağcı’nın tüm eserlerinde vatanına olan sevgisi, Kırım Tatar ruhunun güzelliğine inancı yer alıyordu. Yazar, Kırım Tatar Halkının başına gelen trajik olayların halkın tarihi, kültürel, ahlaki ve ulusal bağlarının yavaş yavaş kopmasına zemin hazırladığını düşünüyordu.
Dağcı’nın, roman yazarken kendisine biçtiği bir misyon vardı. Dağcı, Kırım’ın hafızası olacaktı. İnsanlar, Kırım’daki Türk’ün dramını Dağcı’dan okuyacak ve gelecekteki kuşaklara aktaracaktı. Dolayısıyla Dağcı eserleriyle Kırım Tatarlarının tüm zorluklardan sonra tarihe meydan okumalarını ve kendi ruh güzelliklerine inanmalarını sağlamaya çalıştı. Kendi halkını dünyaya tanıtmak için yazar Türk dilini seçti.
Cengiz Dağcı’nın Türk edebiyatının gelişmesine katkı sağladığı ve önemli eserleri arasında “Yoldaşlar”, “Anneme mektuplar”, “Onlar da insandı”, “Badem Dalına Asılı Bebekler”, “Yurdunu Kaybeden Adam”, “Korkunç Yıllar” adlı eserler yer alıyor. Yazdıkları belgesellere, (Gamalı Haç ile Kızıl Yıldız Arasında Türkler, 2005), çeşitli film (Kırımlı, 2014) ve dizi uyarlamalarına (Yurdumda Ölmek İstiyorum-“Onlar da insandı” uyarlaması-1993) konu oldu.