Kırım Tatar ustanın mozaik panosu Ukrayna'da rekor kırdı

Haberler
Anife Bilal
13 Nisan 2021, 15:41
Anife Bilal
13 Nisan 2021, 15:41

Kırım Tatarı Menan Menanov, farklı ağaç türlerinden yapılmış 350 binden fazla küçük elementten oluşturulan bir mozaik tablo hazırladı. Söz konusu tablo, Ukrayna’da en çok elementten oluşan tablo olarak kayda geçti.

Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna anakarasında yerleşmek zorunda kalan Menan Menanov’un 15 yıllık deneyime sahip bir ustalığı bulunuyor. Tanıdıklarının büyük kısmının Ukrayna’nın Rivne kentinde yaşadığı için kendisinin de buraya yerleşmeye karar verdiğini anlatan Menanov, “Tüm işim ağaç mozaikle ilgili. 15 yıldır bu işi yapıyorum. Daha önce mobilya, satranç, çeşitli resimler yapmıştım.” dedi.

350 BİN PARÇADAN OLUŞUYOR

Ukrayna’da ağaçtan yapılan “mozaik pano” rekorunu kıran “İşlemeli Ukrayna” isimli sanat eserinin boyutları, 126 cm х 126 cm. 2×2 mm büyüklükteki 350 binden fazla parçadan oluşan pano doğal kehribarla süslendi. Menanov’un panoyu tamamlaması ise 2 yıl sürdü.

12 TÜR AĞAÇ KULLANILDI

Panoda bazı egzotik türde ağaçlar da kullandığını belirten Menanov, “Panoda 12 tür ağaç ve kehribar kullanıldı. Amarant, dut, akasya, bin yıllık meşe ve diğer türler. Ağaç örneklerini kendim topladım. Bazı egzotik türleri internetten sipariş verdim. Bazılarını ev ev dolaşarak buldum. Dut ağacını bulmak en zoru oldu.” dedi.

Ukrayna Ulusal Rekor Kaydı Başkanı Lana Vetrova, 11 Nisan 2021’de Rivno kentine gelerek, panonun Sanat kategorisinde rekor kırdığını resmi olarak kaydetti.

BENZERSİZ ÇALIŞMA

Kırım Tatar ustanın çalışmasının benzersiz olduğunu vurgulayan Vetrova, “Bugün Sanat kategorisinde rekor kaydedildi. Farklı ağaç türlerinden en çok parçadan oluşan bir mozaik; toplamda 350 bin 324 parça.” dedi.