Kırım Tatar Teşkilatları Platformundan işgal ve İdlip açıklaması

28 Şubat 2020, 15:30

Kırım Tatar Teşkilatları Platformu, Kırım’ın 6 yıl önce Rusya tarafından işgal edilmesini kınayan bir basın açıklaması yayımladı.

Yapılan açıklamada, İdlip’te Rusya destekli Esed rejimi tarafından Türk askerine yönelik düzenlenen saldırı da kınayarak, “27 Şubat’ta İdlib’de Türk askerlerine karşı yapılan ve 33 mehmetçiğimizin şehadetine sebep olan saldırıyı şiddetle kınıyoruz ve bu acının bizim mücadele azmimizi ve irademizi daha da güçlendireceğini ilan ediyoruz.” dedi.

Kırım Tatar Teşkilatları Platformu, Rusya’nın Kırım’daki işgali ve Karadeniz’de Türkiye’yi kuzeyden kuşatma planının Doğu Akdeniz’de ve Suriye’de güneyden saldırgan bir şekilde devam ettiğine dikkat çekti. Kırım’da olanlar ile Suriye’de olanların aynı olduğuna da dikkat çeken Kırım Tatar Teşkilatları Platformu açıklamasında, şöyle bildirdi:

“Türkiye’de yaşayan milyonlarca Kırımlı’yı temsil eden 50’ye yakın sivil toplum kuruluşu, dernek  ve vakıflar olarak bir kere daha vatanımız Kırım’ın 6 yıl önce işgal edilişini ve Rusya’ya ilhak edilmesini şiddetle kınıyoruz. Biz Kırımlılar hiçbir zaman bu hukuksuz ve adaletsiz uygulamayı kabul etmeyeceğiz.

102 yıl evvel Bolşevikler tarafından şehit edilen Millî Kahramanımız Noman Çelebi Cihan’ı şehadetinin sene-i devriyesinde bütün dünyada ve Türkiye’de dualarla andık.  DQTK, Kırım Derneği Genel Merkezi ve Kırım Tatar Teşkilatları Platformu olarak yapmış olduğumuz çağrıya Dünya’nın her tarafından dualar ve anma toplantıları ile karşılık verildi. Halkımız geçmişini ve kahramanlarını unutmadığını gösterdi. Yine aynı hafta içerisinde Kırım’ın saldırgan, şovenist Rusya Devleti tarafından işgal edilişi 6.yılında Dünya’nın pek çok yerinde Kırım Tatarları tarafından protesto edildi. Kırım Tatar Teşkilatları’nın mensupları da Türkiye’de İstanbul’dan Manavgat’a, Ceyhan’dan Kocaeli’ye, İzmir’den Bursa’ya Kırım Tatarlarının yaşadığı onlarca yerde dualar ve protesto gösterileri yaptılar.

Rusya’nın Kırım’daki işgali ve Karadeniz’de Türkiye’yi kuzeyden kuşatma planı bugün Doğu Akdeniz’de ve Suriye’de güneyden saldırgan bir şekilde devam etmektedir. Kırım’da olanlar ile Suriye’de olanlar aynıdır… Hedef aynıdır, saldırgan aynıdır…

27 Şubat’ta İdlib’de Türk askerlerine karşı yapılan ve 33 mehmetçiğimizin şehadetine sebep olan saldırıyı şiddetle kınıyoruz ve bu acının bizim mücadele azmimizi ve irademizi daha da güçlendireceğini ilan ediyoruz.

Türkiye’de yaşayan Kırımlılar olarak Vatan Kırım’da 6 yıl evvel yapılan işgali yeniden reddediyor, halkımızın verdiği mücadelede her zaman yanlarında olacağımızı ilan ediyoruz.

Bütün Türk Milletini, bütün İslâm Alemini, bütün Dünya’daki vicdanlı insanları bu saldırganlığa karşı dik durmaya davet ediyoruz…”

açıklama
Kırım Tatar Teşkilatları Platformu
Bunlara da bakın: