Kırım Tatar Teşkilatları Platformu, Ankara'da toplandı

Diaspora
Ömer Cihad Kaya
26 Ekim 2019, 13:08
Ömer Cihad Kaya
26 Ekim 2019, 13:08

Ankara Büyük Anadolu Oteli’nde Kırım Tatar Teşkilatları Platformu Toplantısı, Türkiye’deki Kırım Tatar diasporasından pek çok dernek başkanı ve temsilcinin katılımıyla gerçekleştirildi. Yapılan oturumlar sonrasında, Vatan Kırım’daki işgalin bitmesi çağrısı yapan bildirinin okunmasının ardından toplantı sona erdi.

Toplantı, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit’in takdim konuşmasıyla başladı. Ardından, oturum başkanı olarak belirlenen Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı, yapımcı ve yönetmen Zafer Karatay, gündem başlıklarını ve oturumla ilgili katılımcıların tekliflerini istedi.

Toplantı kapsamında gündem başlıkları; Vatan Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin Türkiye ve uluslararası kamuoyunda sürekli gündemde tutulması ve Türkiye’yi hedef alan artan Rus propagandasını bertaraf etmek adına atılacak adımlar şeklinde belirlendi.

Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen Kırım Tatar teşkilatlarının temsilcileri, gündem başlıklarına dair görüşlerini paylaştı.

Toplantıda, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, Kırım Derneği Genel Başkanı ve DQTK (Dünya Kırım Tatar Kongresi) Başkan Yardımcısı Mükremin Şahin, DQTK Genel Sekreteri Namık Kemal Bayar, DQTK Denetim Kurulu Başkanı AHBVÜ (Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi) Öğretim üyesi Enver Aydoğan, Kırım Derneği Gebze Şubesinden Recep Orak, DQTK Gençlik Kolu Temsilcisi Alper Yavuzeser, Fethi Kurtiy Şahin, Çanakkale Kırım Tatarları Derneğinden Ferruh Tankuş, Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifinden Oya Deniz Çongar Şahin ve diğer dernek temsilcileri, Vatan Kırım’daki işgalin gündemde tutulması ve Türkiye’de Kremlin’in Kırım’daki işgali meşrulaştırmak için hamleleri ile Rus propagandasına karşı atılacak adımlar noktasında görüşlerini açıkladılar.

Toplantı kapsamında sunulan tekliflerin bir sonuç bildirgesi haline getirilmesi kararı oy birliğiyle kabul edildi. Toplantının ilk oturumunun sonunda, oturum başkanı Zafer Karatay, dernek ve teşkilat temsilcilerine söz vererek, geçmiş dönemde ve ilerisi için teşkilatların gerçekleştirdikleri faaliyetleri ve projelerini anlatmalarını istedi. Ardından toplu fotoğraf çekildi.

26 Ekim 2019 günü saat 10.00’da başlayan toplantı 18.00’e kadar yapılan oturumlarla devam etti.

Kırım Derneği Genel Merkezi, Kırım Vakfı, Emel Vakfı, Kırım Gelişim Vakfı, TURKSİD (Türkiye, Ukrayna, Romanya, Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği), Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifi, Ukrayna Dostluk Derneği, Eskişehir, Polatlı (Ankara), Bursa, Yalova, Subaşı (Yalova), Çatalca (İstanbul), Emiryakup (Tekirdağ), İstanbul Anadolu Yakası, Gebze, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Etimesgut (Ankara), Keçiören (Ankara), Ballıkpınarı (Ankara), Adana, Ceyhan (Adana), Aksaray, Konya, Toydemir (Ankara), Amasya, Afyon, Edirne, Çanakkale, Kırıkkale, Sungurlu (Çorum), Alaca (Çorum) Kırım dernekleri toplantıya katıldı.

ESKİŞEHİR MİLLETVEKİLİ ÇAKIRÖZER, TOPLANTIYA GÖRÜNTÜLÜ BAĞLANDI

İkinci oturum saat 14.00’te başladı. Toplantı başında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Skype ile toplantıya bağlanarak toplantının güzel sonuçlar vermesini temenni etti. Çakırözer, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) yeni kurulan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Komisyonunda yaptığı konuşmayı aktardı.

Eskişehir Milletvekili Çakırözer, komisyonda Kırım Tatarlarının güncel sorunlarına dikkat çektiğini ifade etti. Ayrıca NATO Parlamenterler Asemblesinde Kırım Tatarlarıyla ilgili raporun hazırlandığını da dile getirdi.

Kırım Tatar Teşkilatları toplantısı, gün boyu süren oturumların ardından, okunan sonuç bildirgesi ile sona erdi.


Haber: Esma Kasar / Ömer Cihad Kaya – Görüntü: Emrah Aksel