Kırım Tatar Teşkilatları Platformu, sürgün şehitlerini dualarla andı

Diaspora
Ömer Cihad Kaya
18 Mayıs 2021, 10:51
Ömer Cihad Kaya
18 Mayıs 2021, 10:51

Kırım Tatar Teşkilatları Platformu, Kırım Tatar Sürgününün 77. yıl dönümü kapsamında dün akşam sürgün şehitleri için çevrimiçi toplantı düzenledi. Yaklaşık 193 bin Kırım Tatarının yaşamını yitirdiği sürgünün yıl dönümünde şehitler için Kuran-ı Kerim tilavet edildi.

18 Mayıs 1944’te Sovyet rejimi tarafından kanlı sürgüne gönderilen ve soykırıma maruz kalan Kırım Tatarları için Kırım Tatar Teşkilatları Platformu tarafından rahmetle anıldı. Sürgünün 77. yıldönümünde gerçekleştirilen programın moderatörlüğünü Dünya Kırım Tatar Kongresi Genel Sekreteri Namık Kemal Bayar yaptı. Sürgün şehitleri için gerçekleştirilen Kuran-ı Kerim tilavetini; İstanbul’dan Doç. Dr. Erşahin Ayhün, Konya’dan Vahap Burunduk, Eskişehir’den Abdullah Akkul, Ankara’dan Semih Kunak, Ukrayna’nın Geniçesk (Cenişke) bölgesinden Ali Muradasıl, Ankara’dan ise Prof. Dr. Enver Aydoğan okudu.

Okunan Yasin-i Şerif’in ardından Kırım Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ömer Özel, hayatını kaybeden Kırım Tatarları için Kırım Tatarca dua etti.

KIRIM TATAR TEŞKİLATLARI PLATFORMU, SÜRGÜN ŞEHİTLERİNİ ÇEVRİMİÇİ PROGRAMDA ANDI

Sürgün şehitleri anısına yapılan canlı yayın, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu‘nun sosyal medya hesabından paylaşıldı.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti. 2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdılar.