Kırım Tatar Teşkilatları Platformu'nun dua etkinliğinde eller Kırım Tatarları için semaya kalktı

Diaspora
Mehmet Berk Yaltırık
20 Kasım 2021, 20:44
Mehmet Berk Yaltırık
20 Kasım 2021, 20:44

Kırım Tatar Teşkilatları Platformu, Rus işgali altındaki Vatan Kırım’da son dönemde artan koronavirüs vakaları nedeniyle hayatını kaybeden ve işgalci yönetimin baskılarına maruz kalan Kırım Tatarları için 20 Kasım 2021 tarihinde dua etkinliği düzenledi.

Vatan Kırım’da işgalci yönetimin Kırım Tatarlarına yönelik işlediği baskı, gözaltı ve hapis cezaları ile dünyayı sarsan Kovid-19 salgınına yakalanarak hayatını kaybeden Kırım Tatarları içi Kırım Tatar Teşkilatları Platformu tarafından çevrimiçi dua etkinliği düzenlendi. 20 Kasım 2021’de Zoom platformu üzerinden gerçekleştirilen dua etkinliği aynı anda derneği Facebook sayfasından canlı olarak yayınlandı.

Etkinliğin moderasyonunu Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar üstlenirken, açılış konuşmasını Kırım Tatar Teşkilatları Platformu ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit yaptı. Duaları; Ankara’dan Ömer Özel, Server Çolakçık ile arkadaşı, Bahçesaray’dan Dilaver Memetov, Kıyiv’den Seytumer Seytumerov ve Eskişehir’den Abdullah Hoca okudular. Dua vesilesi ile bu programın dayanışma adına belli sıklıklarda düzenlenmesi fikri de kapanış esnasında konuşuldu.

Dua etkinliğinin video kaydının tamamını derneğin Facebook sayfası üzerinden seyredebilirsiniz.