Kırım Tatar tarihi yok ediliyor: İşgalciler, Hansaray'ın 8 yapısını daha "restore" edecek!

Güncel
Anife Bilal
26 Kasım 2019, 13:18
Anife Bilal
26 Kasım 2019, 13:18

Rus işgali altında bulunan Kırım’ın işgalci yönetimi, Kırım Tatar mimarisinin dünyadaki tek örneği olan Hansaray’da sözde restorasyon adı altında yürüttüğü tahribatı devam ediyor.

İşgalci yönetim, Hansaray’da yapılacak bir sonraki “restorasyon çalışmalarını” yürütecek müteahhit şirketini aramaya başladığını bildirdi.

Hansaray’da yapılacak “restorasyon çalışmalarının” ihaleye çıkarıldığını duyuran işgalcilerin yayınladığı belgeye göre, çalışmalar Hansaray’ın 8 yapısında; Dilara Bikeç Türbesi, Kuzey Türbe, Güney Türbe, giriş kapısının iki tarafında bulunan Muhafız Bloğu, mutfak, ahır, kütüphane ve Şahin Kulesinde yapılacak.

Belgeye göre, türbelerde yapılacak “restorasyon çalışmaları” sırasında türbenin çatısı ve kubbesi restore edilecek. Ayrıca türbelerin dış cepheleri temizlenip onarılacak. Bunun dışında iç dekorasyon resimlerinin de restore edilmesi öngörülüyor. 

“RESTORASYON ÇALIŞMALARININ” BAŞLANGIÇ İHALE BEDELİ: 315 MİLYON RUBLE

Muhafız Bloğu, mutfak, ahır ve kütüphanede yapılan çalışmalar sırasında ahşap yapıların ve çatı yapısının restorasyonunun yapılması ve yıpranmış veya kullanılamaz hale gelen ahşap parçaların yeniden oluşturması öngörülüyor.

Belgelere göre, Şahin Kulesinde ise kulenin temeli ve taş duvarlarının güçlendirilmesi yapılacak. Ayrıca çatı ve ön cephe restore edilecek.

İşgalcilerin yayınladığı belgeye göre, Hansaray’da yapılacak “restorasyon çalışmalarının” başlangıç ihale bedeli 315,7 milyon ruble (28,32 milyon TL), ayrıca çalışmaların anlaşma imzalandığı gün başlaması ve 31 Aralık 2021 tarihinde bitmesi öngörülüyor.

İŞGALCİLER YARIMADADAKİ KIRIM TATAR TARİHİ MİRASI SİLMEYE ÇALIŞIYOR

Rusya, Kırım Tatar mimarisinin dünyadaki tek örneği olan Hansaray’ı, restorasyon adı altında yürüttüğü uygulamalarla tahrip ederken, tam anlamıyla bir kültürel soykırıma imza atıyor. Bölgedeki diğer tarihi Türk izlerinin de silinmesi yönünde kasti bir politika izlediği düşünülüyor.

Daha önce açıklama yapan Bahçesaray Tarih ve Kültür Milli Parkının eski Müdürü Elmira Ablâlimova, yapılan sözde restorasyon çalışmaları sonucu 16. yüzyılda inşa edilen Han Camii’nin büyük zarar gördüğünü ve tarihi görüntüsünün sonsuza kadar kaybedildiğini ifade etmişti.

Kıyiv yönetimi işgalci yönetimin Hansaray’da yürüttüğü sözde restorasyon çalışmalarını defalarca eleştirmişti.