Kırım Tatar Tarihi kitabının yazarı Vozgrin felç geçirdi

Güncel
Anife Bilal
08 Ocak 2020, 13:16
Anife Bilal
08 Ocak 2020, 13:16

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, II. Dönem Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi, “Kırım Tatar Tarihi” kitabının yazarı Rus bilim adamı Prof. Dr. Valeriy Vozgrin’in sağlık durumunun kötüleştiğini bildirdi.

Facebook üzerinden açıklama yapan KTMM Başkanı Çubarov, “Vozgrin, üçüncü kez geçirdiği felç nedeniyle yoğun bakıma alındı… İyileşmesi için dua ediyoruz.” diye bildirildi.

VALERİY VOZGRİN KİMDİR?

Prof. Dr. Valeriy Vozgrin 1939 yılında Akmescit’te doğdu. St. Petersburg Devlet Üniversitesi Tarih Bölümünden mezun olan Vozgrin, St. Petersburg Devlet Üniversitesi Modern ve Çağdaş Tarih Bölümü öğretim üyesi ve St. Petersburg’taki “Menşikov Enstitüsü” Bilim ve Araştırma Merkezi Müdürü aynı zamanda Danimarka Kraliyet Bilim Akademisinin de üyesidir.

Rusya, Ukrayna,Danimarka, Norveç, Almanya, Estonya, Finlandiya, Türkiye ve İtalya’da Vozgrin’in 150’den fazla bilimsel çalışması yayımlandı. Vogrin’in Kırım Tatar tarihiyle ilgili ilk önemli çalışması 1987 yılında kaçak olarak basılmıştı. Bu çalışma 1990’lı yılların başlarında basılan “Kırım Tatarların Tarihi Kaderi” kitabına temel oluşturmuştu.

Akmescit’te 2013 yılında Prof. Dr. Valeriy Vozgrin’in hazırladığı 4 ciltlik Kırım Tatar Tarihi kitabı kamuoyuna tanıtılmıştı.