Kırım Tatar tarih ve kültürünü anlatan “Yol” projesi Kıyıv’de tanıtıldı

Haberler
E. K.
18 Ağustos 2021, 14:03
E. K.
18 Ağustos 2021, 14:03

Başkent Kıyiv’de tanıtılan “Yol” projesi kapsamında Ukraynalılara Kırım Tatar halkının tarihi ve kültürü anlatılacak.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, Kırım Tatar tarihi ve kültürünü konu alan “Yol” projesinin tanıtımı yapıldı. Söz konusu büyük proje çerçevesinde Ukraynalılara, Kırım Tatar halkının çok asırlık tarihi ve kültürü ile Ukrayna anakarası ile Kırım yarımadası arasındaki tarihi bağlar anlatılacak. Etkinlikte konuşan Kırım Tatar seramik ustası, El Çeber teşkilatı Başkanı Rüstem Skibin, söz konusu projenin; kültür erbaplarını, tarihçileri, etnografları, müzisyenleri profesyonel düzeyde bir araya getirerek Kırım Tatar kültürünü, geleneklerini tüm yönleriyle göstermek için ilk fırsat olduğunu kaydetti.

UKRAİN VE KIRIM TATARLARI BİRBİRLERİNİ DAHA İYİ TANIYACAK

“Ayrıca devletçiliğimiz, Ukrayna ile Kırım yarımadası arasındaki ilişkilerin tarihi hakkında da bilgi vermek istiyoruz.” diyen Skibin, projenin, Ukrain ve Kırım Tatarlarının birbirleri hakkındaki bilgi düzeylerini yükseltmeyi ve bu iki halk arasındaki ilişkiler hakkında son iki yüz yılda oluşan mitleri çürütmeyi amaçladığını ifade etti.

Ukrayna Kültür Vakfı, Ukrayna Enstitüsü ve Kırım Evi Merkezinin desteği ile hayata geçirilen proje kapsamında, ülkenin farklı şehirlerinde açılacak büyük sergiler, kitapların ve ünlü sanatçı Camala’nın seslendirdiği eski Kırım Tatar türküler albümü tanıtımı, turistik güzergahlar dahil olmak üzere birçok etkinlik düzenlenecek.