Kırım Tatar sürgününün Kanada'da soykırım olarak tanınması için yeni önerge

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
14 Mayıs 2019, 11:10
Mehmet Berk Yaltırık
14 Mayıs 2019, 11:10

Kanada Meclisinde, Kırım Tatar sürgününün soykırım olarak kabul edilmesi ve anma gününün kaydedilmesine ilişkin önergeyle ilgili Kanada Kırım Tatar Birliği duyuru yayımladı.

Birlik duyurusunda 22 Mart 2019 tarihinde 214 numaralı önergeyle Kanada Meclisine Kırım Tatarlarının sürgün edilmesini soykırım olarak tanıma çağrısında bulunulduğunu aktardı.

Birliğin facebook sayfasından yayımlanan duyuruda Kanada Kırım Tatar Birliği üyelerine seslenilerek, “Tüm federal siyasi partilerin sürgünü (Sürgünlik) Kanada’da soykırım olarak tanıma girişimlerini memnuniyetle karşılarken, istişare sürecine dahil olmamız gerektiğine inanıyoruz. Kanada’da Kırım Tatar topluluğunun çıkarlarını temsil eden lider kuruluş olarak görevimiz, seçilmiş tüm yetkililerle topluluğumuzun çıkarlarını desteklemek için çalışmak ve halkımıza karşı işlenen geçmişteki zulümlerin doğru bir şekilde tanınmasını savunmaktır.” denildi.

Daha önce 2016’da Kanada’nın muhalif Muhafazakar Parti milletvekili Kerry Diotte tarafından sunulan ve iktidarda olan Liberal Parti tarafından Birleşmiş Kararı (BM) olmadığı gerekçesiyle oylama aşamasına geçemeyen bir önceki Kırım Tatar soykırımı tasarısı da duyuruda hatırlatıldı.

Duyuruda konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verildi: “2016 yılında, Sovyetler Birliği’nin 1944’te 200.000 Kırım Tatarını sürgün etmesinin soykırım olarak kabul edilmesini ve 18 Mayıs’ta bir anma gününün (kaydedilmesini) sağlayacak olan C-306 (numaralı) tasarının kabul edilmesini sağlamak için milletvekili Kerry Diotte ve çok sayıda paydaşla yakın çalıştık. Ne yazık ki, önerilen tasarı Kanada’daki Liberal Parti hariç tüm büyük federal partilerden geniş çapta destek alırken, Meclis’teki ikinci okumada mağlup edildi. Topluluğumuz son derece hayal kırıklığına uğradı, tasarıyı sağlamak için çok çalıştıktan sonra, 160 Liberal Parlamento Üyesi sürgünün soykırım olarak tanınmaması ve anma günü yapılmaması gerektiğine karar verdi. Bu, 1944’teki Joseph Stalin’in (Kırım Tatarlarını) sürgününü soykırım eylemi olarak tanımak ve ülkemizin en karanlık devresinde kaybedilen yüzbinlerce insanı anmak için tarihi bir fırsattı. C-306 numaralı tasarı Kanada’da resmen bir yasa olacaktı.”

Şimdiki adımın bir önceki girişimle kıyaslandığı duyuruda, “Önerge sadece bir fikir beyanıdır. Meclis adına herhangi bir işlem gerektirmez, bağlayıcı değildir. Milletvekili Borys Wrzesnewskyj’in C-306 numaralı tasarıyı kısmen yansıtacak bir önergeyi kaydeden sembolik jestini takdir ederken, önergenin bu tarihi adaletsizliğin tanınmasının önemini azaltmasından endişe duyuyoruz. Tasarı bu trajik olayın tarihi önemine uygun olan kanunun ağırlığını sağlayacaktı. Sürgünün uygun şekilde tanınmasını sağlamak için belediye, il ve federal seçilmiş görevlilerle çalışmaya devam edeceğiz. Bunu kurbanlara borçluyuz.” diye kaydedildi.