Kırım Tatar Sürgününün 76. yıl dönümü: Resmi anma tedbirleri programı açıklandı

Güncel
Elvina Khalilova
14 Mayıs 2020, 21:12
Elvina Khalilova
14 Mayıs 2020, 21:12

Kırım Tatar Sürgününün 76. yıl dönümü vesilesiyle Ukrayna’nın ana kısmında, işgal edilen Kırım’da ve diğer ülkelerde düzenlenecek anma tedbirlerin listesi açıklandı.

Listeyi yayınlayan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Kırım Tatar Milli Meclisi, geçici olarak işgal edilen Kırım yarımadası da dahil olmak üzere, Ukrayna’da ve diğer ülkelerde, 18 Mayıs 2020’de Kırım Tatar Soykırımı Mağdurlarının Anma Günü’nde düzenlenecek olan anma etkinliklerini onaylamıştır.” ifadelerini kullandı.

Açıklanan programın detayları ise şu şekilde:

I. GEÇİCİ OLARAK İŞGAL EDİLMİŞ KIRIM YARIMADASI GENELİNDE (UKRAYNA) DÜZENLENECEK SOYKIRIM KURBANLARINI ANMA ETKİNLİKLERİ

1.1. Kırım Tatar halkının soykırım kurbanlarının onuruna dikilmiş anıtlara, anıt taşlara ve anıt işaretlerine çiçek koyması, çelenk bırakması. Dua.

18 Mayıs: saat 08.00 ile 15.00 arası

(COVID-19 pandemisi sebebiyle etkinlikler, 3- 5 kişilik küçük gruplarla kişisel koruyucu ekipman kullanımı ile yapılacaktır.)

1.2. Konut binaların üstünde veya bayrak direklerinde, dairelerin balkonlarına siyah bir yas şerifi ile çerçevelenen Kırım Tatar ulusal bayraklarının kurulması.

17 Mayıs (akşam)- 20 Mayıs (akşam)

1.3.<<Sükunet Dakikası>>

18 Mayıs: Kıyiv saati ile saat 12.00 itibariyle.

1.4. Kırım Tatar halk ve yaratıcı grupları tarafından başlatılan ve yürütülen çevrimiçi flaş eylemleri, sanal ortamdaki programlar v.s. gibi diğer etkinlikler (Rus işgalcileri ve hizmetkarlarıyla işbirliği yapmadan)

II. BAŞTA KIYİV OLMAK ÜZERE UKRAYNA KARA TOPRAKLARINDAKİ BÖLGE VE ŞEHİRLERDE YAPILACAK SOYKIRIM KURBANLARINI ANMA ETKİNLİKLERİ (17- 18 MAYIS 2020)

2.1. Kırım tartışma kulübünün XIII oturumu. “Kırım Tatar soykırımının tanınması ve Kırım Tatar halkına karşı ayrımcılıkla mücadele” konulu webinar.

15 Mayıs: Saat 15.00 ile 16.30 arası

Panelin spikerleri şunlardır: Refat Çubarov, Oliver Loode, Gülnara Bekirova, Trohım Lugovıy, Oleksandr Poznyak, Borus Babin

Moderatör: Eskender Bariyev.

2.2. Kırım Tatar Soykırımı Kurbanlarının Anısına ortak bir dua (canlı yayında)

Kırım Müslümanları Müftülüğü

17 Mayıs: saat 21.00’de

2.3. Kırım Tatar halkının soykırımı kurbanlarının anısına dikilmiş anıt taşlara ve anıtlara çelenk bırakma ve çiçek koyma törenleri.

18 Mayıs: saat 08.00 itibari ile Kırım Tatar Milli Meclisi Herson Temsilciliği

(COVID_19 pandemisi sebebiyle etkinlikler, 3-5 kişilik küçük gruplarla kişisel koruyucu ekipman kullanımı ile yapılacaktır)

2.4. <<Sükunet Dakikası>>

18 Mayıs: Kıyiv saati ile 12.00- 12.01

2.5. “Kırım Tatar halkının soykırım kurbanlarının anısının onurlandırılması: Ukrayna yetkilileri ve sivil toplum örgütleri için bir görevdir” konulu sanal ortamda bir konferans.

Organizatörler: Kırım Tatar Milli Meclisi, Kırım Tatar kamu kurumları

18 Mayıs 2020

Düzenleme saat: 14.00 ile 15.15 arası

Video konferans katılımcıları: Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı, Ukrayna bölge ve şehir yetkililerinin temsilcileri, tarihçiler, siyaset bilimcileri, insan hakları aktivistleri, yerel Meclis temsilcileri.

2.6. Kırım Tatar halkının soykırımı kurbanlarının anısına adanmış uluslararası çevrimiçi Yas Mitingi.

18 Mayıs 2020

Başlangıç saati: 16.00 Bitiş saati: 17.30 (Yerel Kıyiv saatiyle)

Uluslararası Yas Mitingi, Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından yöneltilecektir.

Uluslararası Yas Mitingi Kırım Tatarcası ve Ukraince dillerinde yapılacaktır.

Konuşmalar Kırım Tatarcası, Ukraince, İngilizce ve Türkçe olarak yapılacaktır.

Uluslararası çevrimiçi yas mitingi, sosyal ağlarda ve TV kanallarında eş zamanlı olarak yayın yapan ZOOM bulut platformu temelinde gerçekleştirilecek.

2.7. Kırım Tatar Halkının Soykırımı Kurbanlarının Anma Günü’ne adanmış ” Ortak bir ağrı. Ortak bir tarih” konulu çevrimiçi panel.

18 Mayıs 2020

Saat 19.00 itibari ile başlar.

Konuşmacılar: Refat Çubarov, Nariman Celal, Gülnara Bekirova, Mıroslav Marınovıç, Victoria Sereda.

Moderatör: Oleksander Zinçenko

2.8. “Kırım Tatar halkının ve Kırım etnik topluluklarının sınır dışı edilmesi” konulu webinar: devamı olan bir Sovyet suçu (Kırım Tatar Halkının Soykırımı Kurbanlarının Anma Günü’ne kadar)

19 Mayıs 2020

Düzenleyen: Ukrayna Holokost Araştırmaları Enstitüsü “TKUMA”

Konuşmacılar: Gülnara Bekirova, Serhiy Gromenko, Ihor Shchupak

2.9. Dnipro, Vinnitsa, Lviv, Lutsk, Odesa, Herson, Geniçesk bölgelerindeki Kırım Tatar Soykırımın Kurbanlarını Anma Etkinlikleri, yere Meclisler (Herson ve Herson bölgesi), Kırım Tatar kamu kuruluşları, kamu kurumları tarafından organize edilerek Kırım Tatar Milli Meclisi ile doğrudan işbirliği içinde hazırlanan plana göre yapılacaktır.

III. KANADA, LİTVANYA, POLONYA, ROMANYA, ABD, TÜRKİYE’DEKİ KIRIM TATAR HALKI SOYKIRIMI KURBANLARINI ANMA GÜNÜ ETKİNLİKLERİ, YURT DIŞINDAKİ KIRIM TATAR DİASPORASI TEMSİLCİLERİ TARAFINDAN, YURT DIŞINDAKİ UKRAYNA DİPLOMATİK MİSYONLARI VE YURT DIŞINDAKİ UKRAYNA DİASPORA TEMSİLCİLİKLERİ İLE İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.