Kırım Tatar Sürgünü video mesajlarla anıldı

Haberler
Ozan Barış Erim
18 Mayıs 2020, 13:07
Ozan Barış Erim
18 Mayıs 2020, 13:07

Kırım Tatar Sürgününün 76. yıl dönümü dolayısıyla Kırım Haber Ajansından (QHA) bir video mesaj daha yayınlandı.

Kırım Haber Ajansı’nın (QHA) katkılarıyla hazırlanan video ile Kırım Tatar Sürgününün 76. yıl dönümü anıldı.

TÜRKİYE’NİN ÖNDE GELEN İSİMLERİ MESAJLARINI İLETTİ

Videoda, Türk Ocakları Genel Başkanı Prof.Dr.Mehmet Öz, Türk Ocakları Ankara Şube Başkanı Türkan Hacaloğlu, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği Başkanı Hikmet Eren, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk, Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Cemil Sütbaş, ÇerkesDer Federasyonu adına Murat Özden, Turan Araştırmaları Derneği Başkanı Hasan Basri Pehlivan, Kurt-Ar Uluslararası İnsani Yardım Derneği Başkanı Çağrı Koçyiğit, ILPEACE Uluslararası İnsani Yardım Derneği Başkanı Özkan Özkan, Gökya Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı E. Orkun Kılıç gibi isimlerin 18 Mayıs Kırım Tatar Sürgünü ile ilgili mesajları yer aldı.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.