Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımını anlatan film projesi: Kökünle Söküldüğün Zaman

Güncel
Feride Useinova
26 Eylül 2019, 17:02
Feride Useinova
26 Eylül 2019, 17:02

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, 26 Eylül 2019 tarihinde 12. Devlet Sineması Film Projeleri Yarışmasının ikinci aşaması gerçekleşti. Yarışmada, sürgünden sonra Kırım Tatarlarının hayatını anlatan “Kökünle Söküldüğün Zaman” isimli proje de sunuldu.

Filmin yapımcısı Anna Palençuk’un aktardığına göre; filmin amacı Kırım Tatar soykırımı ile ilgili tanık ifadelerini toplamak.

“KENDİ AİLEMİN HİKAYESİNİ ANLATMAK İSTİYORUM”

Proje ile ilgili Kırım Tatar gazeteci, “Ukrainskaya Pravda” gazetesinin baş editörü Sevgil Musayeva, “Filmin amacı yabancı bir toprakta yaşayan halkın, hangi zorluklarla karşı karşıya geldiğini, kimliğini, kültürel kodunu nasıl sakladığını göstermek. Kendi ailemin hikayesini anlatmak istiyorum. Çünkü ailemin hikayesinde Özbekistan parçası eksik gözüküyor” ifadeleri kullandı.

Ayrıca, Musayeva film çekimlerinin, Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı ve Kırım Tatar Soykırım Soruşturma çalışmaları ile beraber ilerleyeceğine dikkat çekti. .

“BU FİLM VATANLARINDAN UZAKTA KİMLİKLERİNİ SAKLAYABİLEN KIRIM TATARLARI HAKKINDADIR”

Filmin yönetmeni Darya Onişçenko ise, “Bu film Kırım Tatarların Özbekistan’da yaşadığı 50 yılı gösterecek. Biz, sürgünü ‘soykırım’ olarak hukuki bir seviyede tanınması için gereken bilgilere ulaşmak istiyoruz. Bu proje vatanlarından binlerce kilometre uzakta kimliklerini saklayabilen Kırım Tatarları hakkındadır. Bu film, Kırım’ın ve Ukrayna’nın geleceği hakkındadır” ifadeleri kullandı.

Сьогодні відбулась презентація документального проекту "Коли Виривають з Корінням", який ми створюємо разом з Севгіль…

Опубліковано Daria Onyshchenko Четвер, 26 вересня 2019 р.