Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü kapsamında Ukrayna Dışişleri Bakanlığında sergi açıldı

Haberler
Anife Bilal
18 Mayıs 2021, 22:30
Anife Bilal
18 Mayıs 2021, 22:30

Ukrayna Dışişleri Bakanlığında, Kırım Tatar Sürgününün 77. yıl dönümü dolayısıyla sergi açılışı düzenlendi. Serginin açılışını Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba gerçekleştirdi.

18 Mayıs Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü dolayısıyla Ukrayna Dışişleri Bakanlığında bugün bir sergi açılışı yapıldı. Kırım Tatar Sürgününün 77. yıl dönümüne ithaf edilen sergiyi, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba açtı. Serginin açılış törenine; Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Kırım Özerk Cumhuriyeti Müslümanları Dini İdaresi Başkanı Müftü Ayder Rüstemov ve Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Anton Korıneviç katıldı.

Sergi çerçevesinde Fatima Osmanova ve Eldar Halil tarafından hazırlanan ve Kırım’ın sürgünden önceki ve sonraki tarihini anlatan “Çalınan Kırım” isimli fotoğraf projesi ve Ukraynalı ressam Yuriy Hımıç’in Kırım konulu resimleri seyircilerin beğenisine sunuldu.

“RUSYA’NIN İFTİRA GELENEĞİ SÜRÜYOR”

Açılış töreni sırasında konuşan Dışişleri Bakanı Kuleba, “1944 yılında Stalin, Kırım Tatarlarını hain olarak ilan etti. Bugün ise Putin, Kırım Tatarlarını terörist ilan etti. Rusya’nın halkları yok etmek için iftira atma ve etiket koyma konusundaki bu korkunç siyasi geleneği bugün de devam ediyor.” dedi.

SERGİ HER YABANCI MİSAFİRE AÇIK

Ayrıca Kırım’ın Ukrayna’nın bir parçası olduğunu belirten Bakan Kuleba, “Bakanlığımızı ziyaret eden her yabancı misafir sergiyi görebilecek. Bu şu anda dünyanın birçok ülkesini birleştiren Kırım Tatar halkının koruma, Kırım’ı işgalden kurtarma görevinin canlı ve güçlü sanatsal hatırlatıcısıdır.” ifadelerini kullandı.

KIRIMOĞLU: UKRAYNA BÜTÜNLÜĞÜNE UZANAN ELLER KIRILACAK

Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu, Kırım’ı işgalden kurtarmaya yönelik çabaları için Ukrayna Dışişleri Bakanlığına teşekkür ederek, “İşgalcilerin er ya da geç topraklarımızdan kovulacağına ve Ukrayna bütünlüğü ile egemenliğine uzanan ellerin kırılacağına eminim.” diye kaydetti.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti. 2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdılar.