7 Kırım Tatar siyasi tutsağın tutukluluk süreleri uzatıldı

Güncel
Elvina Khalilova
11 Mart 2020, 10:30
Elvina Khalilova
11 Mart 2020, 10:30

Rusya Mahkemesi, Rus işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak için kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir Davası kapsamında alıkonulan 7 Kırım Tatar siyasi tutsağın tutukluluk sürelerini uzattı. 

Rusya’nın Rostov-na-Donu ve Taganrog kentlerinde düzenlenen mahkeme sırasında hakim; Seyran Murtaza, Asan Yanikov, Alim Karimov, Akim Bekirov, İzzet Abdullayev, Seitveli Seitabdiyev ve Ruslan Suleymanov’un tutukluluk sürelerini 27 Mart 2020 tarihine kadar uzattı.

Avukat Rustem Kamilev’e göre, duruşmaların çoğu kapalı olarak yapıldı. 

Avukat tutuklanan Kırım Tatarlarının sağlık durumu hakkında herhangi bir şikayetleri olmadığını, ancak tutukevindeki koşullardan şikayetçi olduklarını belirtti.

İŞGALCİLERİN TOPLU BASKINI

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin, bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

Daha sonra işgalci mahkemesi Cemil Gafarov, Akim Bekirov, Farhad Bazarov, Enver Ametov, Riza İzzetov, Bilal Adilov, Mecit Abdurahmanov, Tofik Abdulgaziyev, Alim Karimov, İzet Abdullayev, Asan Yanikov, Server Gaziyev, Rüstem Seythalilov, Rüstem Şeyhaliyev, Şaban Ümerov, Ruslan Süleymenov, Yaşar Muedinov, Seyran Murtaza, Erfan Osmanov, Seytveli Seytabdiyev, Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov, Remzi Bekirov, Raim Ayvazov, Eskender Süleymanov hakkında tutuklama kararı almıştı.