Kırım Tatar siyasi tutsakların sağlık durumu kötüleşiyor

Güncel
Elvina Khalilova
20 Nisan 2020, 20:14
Elvina Khalilova
20 Nisan 2020, 20:14

Rus esaretinde tutulan Kırım Tatar siyasi tutsakların sağlık durumu, her geçen gün kötüleşiyor.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalcilerin, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yargılanan ve Rusya’nın Rostov-na-Donu tutukevinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklar Arsen Abhairov ve Eskender Abdulganiuyev’in sağlık durumları günden güne kötüleşiyor.

17 Nisan 2020 tarihinde tutsakları ziyaretinin ardından Kırım Dayanışmasına konuşan avukat Edem Semedlâyev, “İnsanlık dışı koşullarda alıkonulmaları nedeniyle doğal olarak sağlık durumları kötüleşti. Bundan da en çok dişleri etkileniyor. Arsen’in 3 dişi düşmüş ve kalanları parçalanmaya başlamıştı. Ayrıca, tutsaklara hiçbir şekilde tıbbi yardım sağlanmıyor. Tutukevinde verilen yemeklerin kalitesiz olmalarından dolayı başka sağlık problemleri de doğuyor. Ancak buna rağmen onlar sabrediyor ve umutlarını diri tutuyor.” ifadelerini kullandı. 

Daha önce, Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde bulunan Ukrayna Başkonsolosu Taras Malışevskıy, Rostov-na-Donu tutukevinde alıkonulan Ukraynalı aktivist Oleg Prihodko ve sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Server Mustafayev’i ziyaret ettiğini bildirmişti.