Kırım Tatar siyasi tutsakların esaret süresi bir kez daha uzatıldı

Haberler
E. K.
19 Şubat 2021, 11:39
E. K.
19 Şubat 2021, 11:39

Kırım’da Temmuz 2020 tarihinde işgalcilerle alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklar Emil Ziyadinov ve Vadim Bektemirov’un esaret süreleri uzatıldı. Kremlin kontrolündeki sözde mahkemeler, Ziyadinov’un tutukluluk halini 6 ay, Bektemirov’un da 3 ay uzatma kararı aldı.

Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları Emil Ziyadinov ve Vadim Bektemirov’un “tutukluluk” süreleri uzatıldı.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kremlin kontrolündeki sözde Akmescit (Simferopol) Garnizon Askeri Mahkemesi, Ziyadinov’un tutukluluk halini 4 Ağustos 2021 tarihine kadar uzatırken; sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, Vadim Bektemirov’un tutukluluk süresini en az 2 Haziran 2021 tarihine kadar uzattı. Avukat İslam Velilayev, siyasi tutsak Velilayev’in mart ayında yasa dışı şekilde Rusya’ya sevk edilebileceğini bildirdi.

TOPLU BASKINLAR SONUCU 7 KİŞİ ALIKONULDU

Bilindiği üzere, işgalci güçler 7 Temmuz 2020 tarihinde sabah erken saatlerde bir dizi eve baskın düzenledi. Baskınlar sonucu 7 kişi alıkonuldu. FSB, baskın sırasında evinde bulunamayan Dilaver Memetov hakkında arama emri çıkardı. Ertesi gün işgalci mahkeme görme engelli Aleksandr Sizikov hakkında ev hapsi ve 6 Kırım Tatarı Alim Sufyanov, Seyran Hayretdinov, Zekeriya Muratov, İsmet İbragimov, Vadim Bektimirov ve Emil Ziyadinov hakkında tutukluluk kararı aldı. İşgalciler Kırım Tatarlarını Rusya Ceza Kanununun 205.5. maddesinin 1. ve 2. fıkrası uyarınca Rusya’da terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütü organize etmekle ve örgütün faaliyetlerine katılmakla suçluyor.