Kırım Tatar siyasi tutsakların annelerinden tek kişilik protesto eylemleri

Güncel
Elvina Khalilova
01 Kasım 2020, 16:57
Elvina Khalilova
01 Kasım 2020, 16:57

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı Hizb-ut Tahrir Davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsakların anneleri oğullarının yasadışı olarak alıkonulmasına karşı tek kişilik protesto eylemleri düzenledi.

Kırım Dayanışmasının aktardığına göre işgal altındaki Kırım’da 31 Ekim 2020 tarihinde Kırım Tatar siyasi tutsaklar Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un (Kurman Grubu) anneleri tarafından tek kişilik protesto eylemleri düzenlendi. Kadınlar eylemler sırasında Facebook sayfası üzerinden canlı yayın yaptı. 

“OĞLUM TERÖRİST DEĞİL”…

Eylemlere siyasi tutsak Arsen Abhairov’un annesi Zeliha Abhairova, Eskenden Abdulganiyev’in annesi Emine Abdulganiyeva ve Rüstem Emirüseinov’un annesi Zure Emirüseinova katıldı. Kadınlar, yasa dışı olarak alıkonulan ve terörizmle suçlanan oğullarına destek vermek için “Oğlum terörist değil” yazılı pankartlarla protesto gerçekleştirdi.

POLİSLER PEŞİNDEN GELDİ

Rüstem Emirsuinov’un annesi ve eşi tarafından düzenlenen protesto eyleminin 3 dakika sürdüğü, sonra da kadınların yanına sözde polis görevlilerinin geldiği ve eylemlerin yasa dışı olduğunu iddia ettikleri öğrenildi. 

İŞGALCİLERİN TAKİBATI YÜZÜNDEN RÜSTEM EMİRSUİNOV’UN ANNESİ RAHATSIZLANDI

Bununla birlikte aktivist Lutfiye Zudiyeva’ya göre, sözde polisler kadınları polis bölgesine almak istediğinde Rüstem Emirsuinov’un annesi rahatsızlanınca ambulans çağrıldı.  

Facebook üzerinden açıklamalarda bulunan Zudiyeva, “Zure Emiruseinova, oğluna destek göstermek için düzenlediği tek kişilik protesto esnasında ambulansla hastaneye kaldırıldı. Polis memurlarının ona uyguladığı psikolojik baskı nedeniyle yaşlı kadının tansiyonu 180/100’e yükseldi.” diye yazdı. 

KADIN HASTANEYE KALDIRILDI

Ona göre, doktorlar siyasi tutsağın annesine kardiyogram ölçümünü yapıp ilk yardım sağladı ve Büyükonlar (Oktyabrskoye) kasabasındaki merkez bölge hastanesine yatırılması için ısrar etti. Emiruseinova’nın en son terapi bölümünde olduğu aktarıldı.

İŞGALCİLER 3 KIRIM TATARINI ESİR TUTMAYA DEVAM EDECEK

Bilindiği gibi Rus mahkemesi 10 Eylül 2020 tarihinde, işgalcilerin Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladıkları Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklar Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un (Kurman Grubu) esaret süresini 13 Aralık 2020 tarihine kadar uzatmıştı.

En son duruşmada Rus savcı, Rüstem Abhairov için 18 yıl hapis cezası ve 1,5 yıl gözetim cezası, Arsen Abhairov için 15 yıl hapis cezası ve Eskender Abdulganiyev için 16 yıl hapis cezası talep etmişti. Kırım Tatar siyasi tutsaklar hakkında, nihai mahkeme kararı 3 Kasım tarihinde düzenlenecek olan duruşma sırasında açıklanacak.

KURMAN GRUBU

14 Şubat 2019 tarihinde, işgalci güçler Kırım’ın Kurman (Kransogvardeyskoye) bölgesinde bulunan Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında yaşayan bir sıra Kırım Tatarının evine baskın düzenleyerek, arama yaptı. Arama sonucunda, Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov gözaltına alındı. Daha sonra üç Kırım Tatarı hakkında tutuklama kararı alındı.

İşgalciler üç Kırım Tatarını “Rusya’da yasaklı olan bir örgüte katılmakla” suçluyor.

Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi, 29 Ocak 2020 tarihinde Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un davalarını incelemeye başladı.

Üç Kırım Tatarı düzmece dava çerçevesinde bir buçuk yıldır alıkonulmaya devam ediyor.