Kırım Tatar siyasi tutsaklar, zorunlu psikiyatri muayenesine gönderildi

23 Eylül 2019, 13:01

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurdukları “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında alıkonulan beş Kırım Tatar siyasi tutsak psikiyatri servisine gönderildi.

Avukat İslam Velilaev, Kırım Tatar siyasi tutsaklar; Ruslan Mesutov, Lenur Halilov, Ruslan Nagayev, Eldar Kantemirov ve Asan Yanikov’un zorunlu psikiyatri muayenesine gönderildiğini bildirdi.

Müvekkili Ruslan Nagayev’i hastanede ziyaret ettiğini bildiren avukat Velilayev, “Kendini iyi hissediyor. Ancak, bu işlemi zorla yapılmış bir prosedür olarak görüyor ve hastanede onu yazılan ilaçları almayı reddediyor… Nagayev, tahmini olarak 12-13 Ekim’e kadar psikiyatri hastanesinde tutulacak.” ifadelerini kullandı.

KIRIM TATARLARI TAKİBAT ALTINDA

İşgalci güçler 10 Haziran 2019 sabahı Aluşta, Karasupazar ve Akmescit bölgelerinde Kırım Tatarlarının evlerine baskın düzenledi. Baskınlar sonrasında Ayder Cepparov, Eskender Süleymanov, Riza Omerov, Enver Omerov, Ruslan Mesutov, Lenur Halilov, Ruslan Nagayev, Eldar Kantemirov gözaltına alındı.

Ayrıca, 9 Haziran 2019’u 10 Haziran 2019’a bağlayan gece, mahkeme duruşmasına katılmak üzere Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde giden Kırım Tatar siyasi tutsakların akrabalarının bulunduğu bir araç, Kerç Köprüsü’ne giriş yaptığı sırada işgalci güçler tarafından durduruldu. Bunun sonucunda, Kırım Tatar siyasi tutsak Rüstem İsmailov’un kayınpederi Eskender Omerov alıkonuldu.

Kırım Tatarlarına baskı
psikiyatri muayene