Kırım Tatar siyasi tutsaklar, psikiyatri muayenesine gönderilecek

Güncel
Elvina Khalilova
23 Nisan 2020, 01:35
Elvina Khalilova
23 Nisan 2020, 01:35

İşgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan Üçüncü Bahçesaray Grubu’ndan Osman Seytumerov, Seytumer Seytumerov ve Rüstem Seitmemetov’un, psikiyatri muayenesine gönderileceği öğrenildi.

Avukat Emine Avamileva konuyla ilgili bir açıklama yaparak, “Onları Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Soruşturma Bölüğüne götürüldüler. Siyasi tutsakların, orada soruşturma işlemleri yapıldı. Nisan’ın başında yapılan tıbbi muayene sonuçlarını ve psikiyatri muayenesine gönderilmelerini öngören kararı gösterdiler” diye bildirdi.

Siyasi tutsaklarla ilgilenen bir diğer avukat Nazım Şeymambetov da, psikiyatri muayenesine itiraz ettiklerini ifade etti.

İŞGALCİLERDEN KIRIM TATARLARININ EVLERİNE BASKIN

Bilindiği gibi, 11 Mart 2020 tarihinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Bahçesaray şehri ve Bahçesaray bölgesinde, 7 Kırım Tatarının evinde sabahın erken saatlerinde arama gerçekleşti.

Aramalar sonucunda beş kişi alıkonuldu. Alıkonulan Kırım Tatarları Enver Mustafayev, Seytumer Seytumerov, Osman Seytumerov, Amet Suleymanov ve Rüstem Seytmemetov Akmescit’teki Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Şubesine götürüldü. Daha sonra Enver Mustafayev’in serbest bırakıldığı bildirildi.

Akmescit kentindeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 13 Mart 2020 tarihinde 3 Kırım Tatarı hakkında tutuklama ve biri hakkında da ev hapsi kararı aldı.