Kırım Tatar siyasi tutsaklar, karantina önlemleri nedeniyle avukatlarıyla görüşemiyor

10 Mayıs 2020, 21:33

Rusya ve işgal edilen Kırım’da yasa dışı alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklar, karantina önlemleri nedeniyle avukatlarıyla görüşemiyor ve kendilerine gönderilen gıda paketlerini alamıyorlar. 

Kırım İnsan Hakları Grubu’nun konuyla ilgili açıklamasında, “En az 14 Kırım sakini siyasi nedenlerle işgal altındaki Kırım ve Rostov-na-Donu tutukevlerinde alıkonuluyor. Avukatlar, karantina önlemlerinden dolayı müvekkillerine ziyaretlerinin sınırlı olduğunu bildirdi.” ifadelerine yer verildi. 

İŞGALCİ RUSYA, KARANTİNA TEDBİRLERİNİ ÖNE SÜRÜYOR

Tutukevlerinde avukatların müvekkilleriyle ayrı odalarda görüşmelerinin yasaklandığı, görüşmelerin arada cam bölme olmak kaydıyla telefonla gerçekleştirildiği, bu nedenle onların arasında gizli konuşma ve belgelerin imzalanmasının imkansız olduğu bildirildi.

Ayrıca, bu nedenle bazı avukatların, görüşme odalarında yer olmadığı için müvekkillerini ziyaret edemediği öğrenildi.

İnsan hakları aktivistleri, tutukevlerindeki siyasi tutsaklara gönderilen gıda paketlerine erişimin sınırlı olması sebebiyle onların beslenme kalitesinin daha da düştüğünü, bunun da onların bağışıklık sistemini zayıflattığını ve hastalıkları tetiklediğini aktardı.

insan hakları ihlalleri
Kırım
siyasi tutsaklar
Bunlara da bakın: